خانم وکیل فرانسوی، نان خور جدید ملت ایران !

خورنا: “ایران از فیلم های ضد ایرانی هالیوود شکایت می کند.”

این خبر جدید و البته کمی عجیب در روزهای گذشته با ورود یک خانم وکیل فرانسوی به تهران ابعاد جدی تری به خود گرفته است تا جایی که خانم ” ایزابل کوتان پیر” وکیل فرانسوی با دریافت پیش پرداخت اعلام کرده است که هالیوود را به عذرخواهی از ایران وادار خواهد کرد!

به گزارش عصر ایران،درباره این خبر نکاتی چند گفتنی و البته ابهاماتی است که در پی می آید:

۱- طبق آنچه در رسانه ها اعلام شده ، خانم وکیل فرانسوی به محض ورود به تهران جلسات خود را برای تنظیم شکایت ایران از هالیوود آغاز کرده و حتی به این خانم پیش پرداخت نیز داده شده است.وی در مورد میزان مبلغی که از دولت ایران بابت طرح شکایت خواهد گرفت، گفته است که «این مبلغ کمتر از هزینه فیلم آرگو است».

سوال اساسی این است: شاکی و متشاکی این پرونده حقوقی چه کسانی هستند ؟ آیا اشخاص حقیقی هستند یا حقوقی؟ شاکی در ایران لابد یک شخصیت حقیقی یا حقوقی می تواند باشد اما بحث اصلی بر سر متشاکی است چرا که ” هالیوود ” نه یک شخصیت حقیقی است و نه یک شخصیت حقوقی” که بخواهد یا اصلاً بتواند از ایران عذرخواهی کند!

به عبارت دیگر دولت جمهوری اسلامی ایران اگر می خواهد از فیلم آرگو یا هر فیلم ضد ایرانی دیگری شکایت کند، نمی تواند عنوان متشاکی را در دادخواست ” هالیوود” بنویسد بلکه باید از تک تک اشخاص حقیقی و حقوقی دست اندرکار در ساخت فیلم های مورد نظر شکایت کند، بنابراین عنوان درست و حقوقی این خبر این است که دولت جمهوری اسلامی ایران (وکیل دولت به نمایندگی از حاکمیت جمهوری اسلامی) قرار است در دستگاه قضایی آمریکا پرونده ای مفتوح کند و از عوامل و دست اندرکاران فیلم های مشخص ضد ایرانی ساخته شده در ۳ دهه گذشته در آمریکا شکایت کند و برای هر پرونده ، قراردادی جداگانه ای با وکیل یا وکلا بنویسد و کلی هزینه کند!

۲- اگر شاکی این پرونده به دنبال دستیابی به اهدافی ملموس و حقوقی چون محکومیت سازندگان از سوی دادگاه است، باید به او این نکته را یاد آور شد که بسیارخوش بین بوده و از نظامات حقوقی و قضایی جاری در آمریکا به شدت بی اطلاع است.
به عبارت دیگر هیچ دورنمایی مبنی بر کامیابی در چنین پرونده ای متصور نیست و تشکیل این پرونده نه تنها نتیجه ای جز هدر دادن بیت المال ندارد، بلکه متاسفانه باید گفت که با تشکیل این پرونده و انتشار گسترده خبر آن در رسانه های جهانی میلیون ها بیننده دیگر که هنوز فرصت تماشای فیلم “آرگو ” و یا سایر فیلم های ضد ایرانی را نیافته اند، انگیزه خواهند یافت تا فیلم های مورد مناقشه را که “کشوری را تحریک به شکایت کرده ” ببینند.

بدین ترتیب نه تنها دستاوردی برای کشور حاصل نمی شود بلکه با بودجه بیت المال همین کشور و مردم ، میلیون ها و شاید دهها میلیون بیننده جدید به سمت دیدن فیلم های مورد مناقشه سوق داده خواهند شد.

البته اگر از تنور این شکایت ، نانی برای مردم ایران پخته نشود ، برای خانم وکیل فرانسوی ، کلی پول و شهرت و برای مسوولان داخلی پیگیر پرونده ، چند سفر خارجی و حق مأموریت و … که حاصل می شود!

۳- فعالیت های فرهنگی ، هنری، رسانه ای و سیاسی ضد ایرانی در غرب یک واقعیت مسلّم است ولی راه مقابله با این تلاش ها باید مورد مطالعه و ارزیابی درست قرار گیرد و در نهایت بهترین و به صرفه ترین راه متناسب انتخاب شود. هنوز یادمان نرفته است که وقتی فیلم ” ۳۰۰ ” در سال ۲۰۰۹ ساخته شد و آه از نهاد مردم ایران برآمد ، مسئولان فرهنگی کشور وعده های با آب و تابی مبنی بر اختصاص بودجه برای ساخت فیلم های تاریخی ضد ۳۰۰ دادند و حالا این سوال پیش می آید که با گذشت قریب به ۴ سال از تاریخ آن وعده ها، مسئولان فرهنگی چه قدمی برداشته اند ؟ چه فیلم هایی تولید شد و یا قرار است تولید شود؟

آیا واقعا مسئولان و دست اندرکاران پیشنهاد دهنده شکایت از فیلم های ضد ایرانی ساخته شده در آمریکا بر این گمان هستند که بهترین راه را برای مقابله با تلاش های ضد ایرانی در آمریکا و جهان انتخاب کرده اند؟!

نگارنده بر این گمان است که این پرونده حتی اگر به لحاظ حقوقی در دادگاه های آمریکا قابل تنظیم و طرح باشد محکوم آن از همین الان مشخص است : “شاکی پرونده.”
واقعاً مغزهای متفکری که به این نتیجه رسیده اند که باید علیه فیلم های آمریکایی اقامه دعوا کنند ، نمی دانند که این فیلم ها ، منطبق بر قوانین داخلی آمریکا تولید شده اند و محاکمه آنها نیز در داخل آمریکا خواهد بود و دادگاه های آمریکایی نیز هرگز علیه فیلم هایی که در چارچوب قوانین آن کشور ساخته شده اند ، حکم قضایی نخواهند داد؟!
انگار آقایان بدشان نمی آید ، در آینده ، شکست حقوقی ایران در مقابل هالیوود(!) سوژه جدید فیلم های ضدایرانی هالیوود شود یا فردای دادگاه شکایت علیه آرگو ، رسانه های غربی تیتر بزنند: پیروزی آرگو بر ایران!

به نظر می رسد خانم وکیلی که از همین الان نوید ” عذرخواهی هالیوود از ایران ” را می دهد ، بیشتر به دنبال گرفتن دستمزد خود است و برای این کار با وعده های دلفریب دنبال بازار گرمی است؛ هالیوود از ایران عذرخواهی نخواهد کرد چرا که هالیوود نه شخصیت حقیقی است و نه شخصیت حقوقی ؛ هالیوود ، نام منطقه ای در نزدیک لس آنجلس در ایالت کالیفرنیاست که در آن ، تعداد زیادی از شرکت های فیلمسازی وجود دارد و وکیلی که هنوز این نکته بدیهی و ساده را نمی داند که هالیوود اسم یک منطقه است ، معلوم نیست که چرا به محض ورود به ایران به او پیش پرداخت داده شده است! آیا در میان نان خورهای ایران ، فقط همین خانم وکیل فرانسوی کم بود؟!

بعد از تحریر:
دنیا را به ایران نخندانید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *