دانلود نرم‌افزار جعلی بانکی برای شهروند هرمزگانی ۵۴ میلیارد ریال آب خورد

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) فرماندهی انتظامی هرمزگان گفت: دانلود نرم‌افزار جعلی بانکی موجب برداشت غیرمجاز ۵۴ میلیارد ریال از حساب یک مرد هرمزگانی شد.

به گزارش خورنا سرهنگ احسان بهمنی امروز دوشنبه در تشریح جزئیات این خبر توضیح داد: در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر برداشت غیرمجاز ۵۴ میلیارد ریال از حسابش، پرونده‌ای در این زمینه تشکیل شد و موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی ادامه داد: شاکی در اظهارات خود بیان داشت در چند روز گذشته مبلغ قابل‌توجهی از حساب این‌جانب به‌صورت یک‌دفعه کسر گردیده است؛ کارشناسان پلیس فتا پس از بررسی اظهارات مالباخته تحقیقات خود را آغاز کردند.

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان اظهار داشت: متخصصان پلیس فتا با بهره‌گیری از روش‌های علمی و به‌کارگیری اقدامات تخصصی متوجه نصب نرم افراز جعلی روی تلفن همراه شاکی گردیدند و در ادامه تحقیق نیز شاکی بیان داشت که قصد پرداخت وجهی با همراه بانک داشتم و تنها راهم برای انتقال وجه نیز نصب همراه بانک بود لذا برای نصب نرم‌افزار در موتور جستجوگر گوگل اقدام به جست‌وجو کردم و پس از مشاهده اولین لینک نرم‌افزار بانک، آن را دانلود و بر روی تلفن همراه خود نصب نمودم.

سرهنگ بهمنی گفت: پس از اخذ اظهارات شاکی و اخذ دستورات لازم از مرجع قضایی و با بررسی‌های فنی خاص پلیسی حساب ثانوی بلافاصله مسدود گردید و مبلغ سرقت شده نیز به‌حساب شاکی عودت داده شد.

تجهیز ضد بدافزار معتبر

وی با تأکید بر اینکه مردم بر روی لینک‌های ارسالی در پیامک دریافتی و ناشناس کلیک نکرده و اطلاعات حساب خود را افشا نکنند گفت: با توجه به شیوه‌های گوناگون و نوین کلاه‌برداران و سارقان اینترنتی در انجام اعمال مجرمانه و خرابکارانه هم‌وطنان به این موضوع توجه داشته باشند که دانلود نرم‌افزار همراه بانک را تنها از سایت اصلی بانک انجام دهند و در نظر داشته باشند که اپلیکیشن جعلی با اخذ مجوز دسترسی به پیام‌ها، رمز یک‌بارمصرف بانکی فرد را سرقت می‌کند و بدین ترتیب امکان برداشت غیرمجاز از حساب کاربر فراهم می‌شود.

رئیس پلیس فتا استان هرمزگان تصریح کرد: شهروندان باید توجه داشته باشند که برای جلوگیری از این اقدام حتماً تلفن همراه خود را به نرم‌افزار ضد بدافزار معتبر تجهیز کرده و به‌طور مستمر آن را به‌روزرسانی کنند. همچنین باید توجه داشته باشند که اطلاعات مهم مانند رمز اول و دوم کارت‌ها، کلمه عبور سامانه‌های بانکی، cvv2 و تاریخ انقضای کارت را بر روی گوشی تلفن همراه ذخیره نکنند.

سرهنگ بهمنی در پایان خاطرنشان کرد: پلیس فتا به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخگویی به شهروندان و کاربران بوده و شهروندان می‌توانند مشکلات خود را در خصوص فضای مجازی با مراجعه حضوری به پلیس فتا و یا تماس با مرکز فوریت‌های سایبری به شماره ۰۹۶۳۸۰ با ما در میان بگذارند و همچنین شهروندان می‌توانند آخرین آموزش‌های لازم درباره استفاده صحیح از ظرفیت‌های فضای مجازی را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی اینترنتی cyberpolice.gov.ir دریافت نمایند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *