شکایت محیط زیست خوزستان از سه شرکت نیشکری اطراف اهواز

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به شکایت از سه شرکت توسعه نیشکری اطراف اهواز به دلیل ایجاد آلودگی هوا گفت: در حال حاضر منتظر رای دادگاه برای برخورد قضایی با این شرکتها هستیم.

به گزارش خورنا داود میرشکار امروز یکشنبه ۱۹ آذر ماه اظهار کرد: براساس مصوبه کارگروه اضطرار آلودگی هوای خوزستان مقرر شد در مدت پایداری هوای استان، سوزاندن مزارع نیشکر متوقف شود.

وی با بیان اینکه تاکنون از سه شرکت نیشکری به دلیل بی توجهی به مصوبات کارگروه اضطرار آلودگی هوا شکایت شده است گفت: این سه شرکت نیشکری که اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان از آن‌ها شکایت کرده‌ است در اطراف اهواز قرار دارند و در حال حاضر منتظر رای دادگاه برای برخورد قضایی با آن‌ها هستیم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان در ادامه نیز با اشاره به فعالیت فلر‌های نفتی در زمان پایداری جو گفت: در این مدت فلر سوزی در اطراف اهواز نیز وجود داشت، اما با توجه به نیاز کشور به گاز از شرکت‌های نفتی درخواست کردیم که میزان فلرسوزی را تا حد امکان کاهش دهند.

میرشکار یادآور شد: فلرسوزی از جمله فعالیت‌هایی است که از گذشته آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارند هر چند طرح آماک برای جمع‌آوری فلر‌ها آغاز شد، اما در مقطعی این طرح متوقف شد. در سفر اخیر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به استان خوزستان بازدید از طرح آماک انجام و مقرر شد این طرح تا یکسال آینده تکمیل شود و به سرانجام برسد.

وی ادامه داد: همچنین علاوه بر طرح آماک، شرکت نفت نیز متعهد شد تمهیداتی به منظور بهسوزی فلر‌ها را در دستور کار خود قرار دهد تا محصول به دست آمده از فلر‌ها به عنوان خوراک در پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها استفاده شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص مازوت سوزی در استان نیز بیان کرد: در حال حاضر مازوت‌سوزی نداریم مگر اینکه شورای عالی امنیت ملی با توجه به نیاز فصل زمستان کشور به گاز، برای استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها مجوز صادر کند.

میرشکار در پایان افزود: همچنین در آخرین نشست شرکت گاز با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان مقرر شد گاز نیروگاه رامین با توجه به نزدیکی به اهواز به منظور جلوگیری از هر گونه مازوت‌سوزی احتمالی تامین شود.