تداوم کم‌بارشی در کشور تا دو هفته آینده/سدها در شرایط خوبی قرار ندارند

سخنگوی صنعت آب با اعلام اینکه میزان بارش‌ها در پاییز امسال از میزان نرمال کمتر بوده است، گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها طی دو هفته آینده نیز افق روشنی از نظر افزایش بارندگی‌ها در کشور نخواهیم داشت و پاییز امسال کم‌بارش خواهد بود.

به گزارش خورنا فیروز قاسم‌زاده امروز یکشنبه ۱۹ آذرماه با اعلام این خبر توضیح داد: طبق ارزیابی‌ها تا پایان پاییز بارش چندانی در کشور شاهد نخواهیم بود و پاییز امسال با بارش کم و حتی کمتر از نرمال به پایان خواهد رسید، البته میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۱۴۰۲) برای برخی مناطق خوب و برای برخی مناطق نامناسب بوده است.

وی با اشاره به وضعیت کشت پاییزه محصولات کشاورزی در استان خوزستان، افزود: بارندگی‌های در استان خوزستان در پاییز خیلی کمک کرد تا رهاسازی آب از سدها را کاهش دهیم و اتفاق‌های خیلی خوبی رقم زد، البته بارش‌ها در بالادست رخ نداده است؛ به همین دلیل در ورودی مخازن تأثیر آن‌چنانی نداشته است.

سخنگوی صنعت آب تصریح کرد: در مجموع ۲۰۰ میلیون مترمکعب ورودی آب به مخازن سدهای حوضه آبریز کارون بزرگ، دز و کرخه با همین بارندگی اخیر داشتیم، ولی از آن جهت که در پایین‌دست یک آب به‌هنگامی در اختیار کشاورزی قرار گرفت، میزان ذخایر مخازن در این بخش بهبود یافت.

قاسم‌زاده ادامه داد: البته در سایر مناطق کشور میزان بارندگی‌ها مطلوب نبوده است، به‌خصوص در استان‌های تهران و البرز که چند سالی با خشکسالی مواجه بودیم و اکنون با کاهش ۳۰ درصدی بارش‌ها در این ۲ استان مواجه‌ایم.

وضعیت سدها در شرایط خوبی قرار ندارند

وی خاطرنشان کرد: چند سال متوالی کاهش بارش در هیدرولوژی منطقه و آورد رودخانه‌ها اثر داشته است و بر همین اساس وضعیت سدها در شرایط خوبی قرار ندارند.

سخنگوی صنعت آب کشور در پایان گفت: پیش‌بینی‌ها از بارش‌ها برای کوتاه‌مدت و ۲ هفته آینده افق روشنی را پیش‌ِرو قرار نمی‌دهد و تا پایان پاییز بارش چندانی در کشور نخواهیم داشت. پاییز امسال کم‌بارش و کمتر از نرمال خواهد بود؛ مگر آنکه اتفاق خاصی در سامانه‌های بارشی رخ دهد.