موافقت مجلس با کلیات لایحه موافقتنامه همکاری در حوزه امنیت اطلاعات بین ایران و روسیه/۲ نماینده مخالف و موافق این لایحه چه گفتند؟

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون امنیت در مورد لایحه موافقتنامه همکاری در حوزه امنیت اطلاعات بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه با کلیات آن موافقت کردند.

به گزارش خورنا نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۹ آذرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد لایحه موافقتنامه همکاری در حوزه امنیت اطلاعات بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه با کلیات آن با ۱۸۰ رأی موافق، ۲۷ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

غلامرضا نوری قزلجه در مخالفت با لایحه مذکور گفت: در دنیای امروز اطلاعات یک کشور به معنای امنیت و همه چیز آن کشور است بنابراین گره‌ای میان امنیت و اطلاعات در کشور‌ها وجود دارد که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

نماینده  بستان‌آباد در مجلس یازدهم ادامه داد: این موافقتنامه در متن دارای اشکالات و ایرادات اساسی و مهم است که یکی از مهمترین ایرادات آن بحث مبنایی است. اینکه اطلاعات در کدام حوزه مبادله خواهد شد باید مشخص شود و با توجه به اینکه در این موافقتنامه اجازه دسترسی می‌دهیم باید مشخص شود که به کدام حوزه‌ها ورود دارد.

وی افزود: در بند (۲) ماده ۱ این موافقتنامه نیز اشکالاتی وجود دارد که ما در این بند به دولت‌ها اجازه می‌دهیم هر تغییری که می‌خواهند در اطلاعات بدهند که این بند مغایر اصل ۸۵ قانون اساسی است و حتی در بند آخر ماده (۳) نیز مغایر با اصل ۸۵ وجود دارد چرا که در این ماده به دولت‌ها اجازه داده شده که در سایر حوزه‌ها همکاری‌های اطلاعاتی را افزایش دهند چرا که با توجه به بسیط بودن حوزه اطلاعات باید تعریف دقیقی از این حوزه شود.

این نماینده مجلس یازدهم بیان کرد: با توجه به اینکه اطلاعات یک کشور به معنای امنیت آن کشور است چرا ما باید اختیاری بدهیم که معلوم نیست چه حد و مرزی دارد لذا باید گفت مشخص نبودن حد و مرز آن اشکالی اساسی در این موافقتنامه است که باید این اشکالات مورد توجه جدی قرار گرفته و برطرف شود.

نوری قزلجه در پایان تأکید کرد: در این موافقتنامه از کلماتی مانند «از جمله» یا «نظیر» استفاده شده است که نشان می‌دهد حد و مرز آن معلوم نیست حتی در بند (۲) ماده ۴ نیز ایرادات اساسی وجود دارد و در آن صحبت از جستجو و کاوش شده است که معلوم نیست حد آن به چه میزان است بنابراین با توجه به ایراداتی که گفته شد این موافقتنامه مورد مخالفت بنده قرار گرفته است.

مهرداد گودرزوند نماینده رودبار نیز در موافقت با کلیات این موافقت‌نامه بیان کرد: در حوزه امنیت ملی و ارتباط بین‌المللی توجه به توسعه ارتباطات حائز اهمیت است. از سوی دیگر در این موافقت‌نامه با ارتقاء روابط شاهد توسعه حوزه اقتصادی و اجتماعی خواهیم بود.

وی افزود: برخلاف صحبت‌هایی که مخالفان داشتند ما توافق‌نامه ۲۰ ساله با روسیه داریم و هم دوستان و هم دشمنان مشترکی داریم. باید با ارتقاء روابط از این ظرفیت استفاده کنیم قطعا ارتقاء روابط به ارتقاء دیپلماسی بین دو کشور کمک می‌کند. در این موافقت‌نامه بر حمایت از منافع اطلاعاتی مشترک بین دو کشور تاکید شده است و می‌تواند منجر به اعتماد سازی بین‌المللی شود و ارتقای روابط اجتماعی و اقتصادی را به دنبال دارد.