نظر و پیشنهاد نایب رئیس مجلس: افزایش آمار طلاق‌ های صوری به معضلی برای تامین اجتماعی تبدیل شده/ این رویه غلط باید اصلاح شود!

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی می‌گوید که افزایش آمار ازدواج و طلاق‌های صوری در حال حاضر به معضلی برای تامین اجتماعی تبدیل شده است و لذا لازم است تامین اجتماعی لایحه‌ای برای اصلاح این روند غلط ارائه کند.

به گزارش خورنا عبدالرضا مصری امروز(ششم آذر) در جشنواره معرفی کارفرمایان برتر استان کرمانشاه، به چالش‌های پیش روی سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: در تمام دنیا نهادهای مشابه تامین اجتماعی پول‌های خرد مردم را جمع کرده و آن را با ایجاد واحدهای بزرگ وارد چرخه سرمایه‌گذاری می‌کنند و از قِبل این چرخه تعداد افراد بیشتری را مشغول به کار کرده و به تبع آن تعداد بیمه پردازان بیشتر می‌شود، اما در کشور ما در این بخش کمتر کار شده و به همین دلیل مجبور می‌شود برای تامین منابع مالی و پرداخت پول بازنشستگان گاهی سراغ قرض گرفتن از بانک رفاه برود.

وی بر لزوم حفظ عدد پشتیبان نسبت بیمه پرداز به مستمری بگیر در تامین اجتماعی نیز تاکید کرد که باید به ازاء هر هفت بیمه پرداز یک مستمری بگیر داشته باشیم و افزود: یکی دیگر از چالش‌های پیش روی تامین اجتماعی سخت و زیان آور محسوب شدن برخی مشاغل است که از فلسفه اصلی خود که بهبود شرایط کار در کارگاه‌ها بوده فاصله گرفته و اکنون تبعاتی را برای تامین اجتماعی به همراه داشته است.

نایب رئیس اول مجلس هم چنین از پرداخت مستمری به بازماندگان افراد متوفی نیز یاد کرد که در برخی زمینه‌ها باعث سوءاستفاده شده و به ازدواج و طلاق‌های صوری دامن زده است.

مصری از آمار بالای طلاق صوری در کشور یاد کرد که دو عامل اصلی معافیت فرزند ذکور از خدمت سربازی و دریافت مستمری از تامین اجتماعی بر آن اثرگذار بوده است.

وی با بیان اینکه این نظام غلظ باید اصلاح شود، افزود: متاسفانه تامین اجتماعی برای اصلاح این روند تلاشی نکرده که تقاضا داریم پیشنهاد و لایحه‌ای را در این خصوص ارائه دهد.

نایب رئیس اول مجلس گفت: با وجود این موارد خدمات تامین اجتماعی در بسیاری زمینه‌ها خوب بود و موفق عمل کرده است.

مصری در ادامه از اهمیت تکریم کارفرمایان یاد کرد که با ایجاد فرصت شغلی به حفظ کرامت انسانی افراد کمک شایانی می‌کنند و ادامه داد: هر کارفرما اگر تنها ۱۰ نیروی کار داشته باشد، سالانه به اندازه دو میلیارد تومان به دولت کمک می‌کند، اما متاسفانه کارفرمایان به اندازه سهمی که از برداشتن بار اشتغال بر دوش دولت دارند، تکریم نمی شوند.

وی در پایان از نقش مهم کارفرمایان در استقلال کشور و کاهش وابستگی به واردات نیز یاد کرد و ادامه داد: کارفرمایی که برای یک نفر اشتغالزایی کرده با کارفرمایی که چند هزار نیروی کار دارد، هر دو برای ما محترم هستند و باید تکریم شوند.