دیدار معاون نخست‌ وزیر طالبان با دبیر شورایعالی مناطق آزاد ایران

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور در دیدار با معاون اقتصادی نخست وزیر طالبان گفت: توافقنامه بلند مدت سرمایه‌گذاری بین ایران و افغانستان با محوریت منطقه آزادچابهار در حال شکل گیری است.

به گزارش خورنا «ملا عبدالغنی برادر» معاون اقتصادی نخست‌وزیر طالبان که از روز شنبه در راس یک هیات بلند پایه از افغانستان به ایران سفر کرده است روز پنج‌شنبه در سفر به بندر چابهار با حجت الله عبدالملکی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور دیدار کرد.

حجت الله عبدالملکی در این دیدار با اشاره به اینکه ایران و افغانستان ۲ کشور بسیار مهم در حوزه تمدن اسلامی هستند و اشتراکات فرهنگی زیادی دارند، بستر مناسبی برای توسعه تعاملات اقتصادی نیز می‌توانند باشند.

وی ادامه داد: این توافق بلندمدت در زمینه حمل و نقل، لجستیک، فراوری محصولات مختلف است و مسوولان کشور افغانستان بر توافق بلند مدت تاکید دارند و چون سودآوری در بلندمدت هست ما هم بر این توافق تاکید داریم تا سرمایه گذاری شکل گرفته و ایجاد زیرساخت به نفع هر ۲ طرف باشد.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه کشور افزود: سرزمین جمهوری اسلامی ایران بهترین مسیر منطقه برای توسعه ترانزیت دریایی هست و این مهم برای کشورهای منطقه کاربردی و پر منافع خواهد بود.

عبدالملکی در پایان گفت: انتخاب ایران از سمت افغانستان برای توسعه همکاری نشان‌دهنده فهم و درایت مسئولین این کشور است و ضمن استقبال از این موضوع، آمادگی ایران را جهت تعمیق همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی به صورت بلند مدت با هدف تامین زیرساخت مناسب و سود دهی اعلام کرد.

بنابر این گزارش دفتر ملا عبدالغنی برادر نیز در بیانیه‌ای درباره سفر او به چابهار اعلام کرد: بندر چابهار که موقعیتی استراتژیک دارد، افغانستان را قادر می‌سازد تا همکاری‌های تجاری و ترانزیتی جدیدی ایجاد کند و در عین حال با «زمان و هزینه کمتر» به بازارهای بین‌المللی متصل شود.

در ادامه این بیانیه آمده است که طرف ایرانی به عبدالغنی برادر از حمایت و قصد خود برای تقویت تجارت افغانستان از طریق این بندر اطمینان داده است.