۹۰ درصد آتش سوزی‌ها در هورالعظیم عراق عمدی است/ مسئولان عراقی برای خاموشی آتش همکاری نمی کنند

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: علت ۹۰ درصد آتش سوزی‌ها در هورالعظیم عراق عمدی و فقط ۱۰ درصد آن‌ها به طور سهوی رخ می‌دهند.

به گزارش خورنا داوود میرشکار امروز جمعه هفتم مهرماه در گفتگویی اظهار کرد: انتشار دود در هوای اهواز، دشت‌آزادگان و بندر ماهشهر ناشی از تداوم آتش سوزی در بخش عراقی تالاب هورالعظیم است.

وی افزود: دیروز به دلیل شرجی و رطوبت، دود در آسمان کمتر بود، ولی از دیشب به علت کاهش شرجی و وزش باد، دود ناشی از آتش سوزی به شهر‌های یاد شده رسیده است و شاهد آلودگی هوا هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه آتش سوزی این تالاب بین المللی درحال گسترش است، ادامه داد: باتوجه به تامین حقابه تالاب باتلاش و همکاری دستگاه‌های اجرایی مربوط و بهبود شرایط اقلیمی، آتش سوزی‌ها بخش ایرانی را تهدید نمی‌کنند و فقط دود آن سبب آلودگی هوا می‌شود.

وی خشک بودن و بی آبی‌ تالاب را علت وقوع آتش‌سوزی در بخش عراقی تالاب بین‌المللی هورالعظیم عنوان کرد و گفت: مسئولان کشور عراق برای خاموش کردن آتش همکاری نمی‌کنند، به طوری‌که پارسال نیز باوجود اعزام بالگرد‌های آبپاش برای خاموش کردن آتش، اما این کشور اجازه اعزام نداد و عملیات لغو شد.

وی درباره رایزنی‌ها و پیگیری‌ها در سطح بین‌المللی و از سوی وزارت امور خارجه نیز بیان کرد: درخواست تشکیل جلسه مدیریت بحران ملی برای بررسی موضوع و رفع این مشکل شده است و امیدواریم به زودی شاهد برطرف شدن این مسئله باشیم.

میرشکار در پایان تصریح کرد: علت ۹۰ درصد آتش سوزی‌ها عمدی و فقط ۱۰ درصد آن‌ها به طور سهوی رخ می‌دهند.