تلف شدن ۵۷۰ گوسفند در خوزستان به دلیل مسمومیت با آب آلوده!

رئیس اداره دامپزشکی شوش از دفن بهداشتی ۵۷۰ راس گوسفند تلف شده به دلیل مسمومیت با آب کشاورزی آلوده به اوره خبر داد.

به گزارش خورنا محمدرضا مشکی زاده امروز سه‌شنبه چهارم مهرماه ۱۴۰۲ در تشریح این خبر گفت: براساس بازدید کارشناسان بهداشتی دامپزشکی شوش از بروز تلفات گسترده در گوسفندان دو دامدار در روستای فرحان کبر شهرستان پس از انجام معاینات بالینی و اخذ تاریخچه تلفات از دامداران مشخص گردید که تلفات ناشی از استفاده آب کشاورزی آلوده به اوره بوده است.

مشکی زاده در ادامه گفت: با توجه به اهمیت موضوع و هماهنگی بین بخشی با فرمانداری،جهادکشاورزی و اداره محیط زیست جهت پیشگیری از آلودگی های ثانویه و انتشار بیماریهای واگیردار دامی نسبت به تهیه لودر جهت دفن لاشه ها اقدامات لازم صورت پذیرفت.

وی در ادامه بیان کرد، پس از اعزام یکدستگاه لودر اقدام به معدوم سازی و دفن بهداشتی ۵۷۰ لاشه گوسفند مطابق با دستورالعمل های سازمان دامپزشکی کشور و با نظارت کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستان صورت پذیرفت.

مشکی زاده با اشاره به اینکه مسمومیت، نوعی بیماری حاد در اثر مصرف مقادیر بالای نیتروژن غیرپروتئینی همانند کود اوره است که در اکثر مواقع با تلفات بسیار سریع و گسترده در نشخوارکنندگان همراه می‌شود.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شوش افزود: کود مغذی اوره به منظور تقویت و غنی سازی خاک در مزارع کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد که متاسفانه به دلیل سهل انگاری دامداران و دسترسی دام‌ها به این مواد شاهد بروز تلفات وسیع در سطح دام‌ها هستیم.

وی گفت: برای پیشگیری از بروز مسمومیت باید دامداران ضمن مدیریت صحیح تغذیه دام ها، از آلوده نبودن منابع آبی و غذایی دام‌ها به کود‌های شیمیایی اطمینان حاصل کرده و به این طریق دسترسی دام‌ها به منابع شیمیایی به خصوص اوره محدود شود.

وی با اشاره به اینکه علائم مسمومیت مانند درد شکم ، ایجاد کف در دهان و بینی ، لرزش عضلات ، ضعف و مرگ می‌تواند ظرف تنها چند دقیقه پس از مصرف کود اوره رخ دهد افزود: برای کاهش موارد مرگ و میر باید دامداران دام‌هایی را که شرایط مناسبت تری دارند ، برای درمان سریع به مراکز درمانی دامپزشکی منتقل کنند.