فقط ۲۰ میش‌مرغ زنده در کشور وجود دارد!

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تعداد میش‌مرغ‌های موجود در کشور را ۲۰ قطعه عنوان کرد و یادآور شد: میش مرغ یکی از گونه های در معرض انقراض ایران است که بعد از یوزپلنگ بحرانی ترین وضعیت را دارد.

به گزارش خورنا و به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست حسن اکبری با اشاره به بازدید سه روزه از مناطق حفاظت شده استان کردستان گفت: یکی از مهمترین اهداف این سفر، بازدید از زیستگاه میش مرغ در شهرستان سقز بود و در بازدید از این زیستگاه، چهار قطعه میش مرغ مشاهده کردیم.

وی تعداد میش مرغ موجود در کشور را ۲۰ قطعه برشمرد و تأکید کرد: در آذربایجان غربی تلاش خوبی برای حفظ این گونه در حال انجام است و در کردستان هم باید در این راستا برنامه هایی اجرا شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: قرار شده گروهی از تهران به زیستگاه میش مرغ در سقز اعزام شوند تا بتوانیم در قالب مناطق چهارگانه آن را مدیریت کنیم.

اکبری فقدان مالکیت دولت در بخشی از اراضی محدوده زیستگاه میش مرغ در سقز را علت عمده نبود توفیق در احیای این گونه دانست و تبدیل باغ ها به باغ ویلا را نیز، مشکل عمده ای عنوان کرد که اراضی طبیعی را تهدید می کند.

وی افزود: در غرب کشور زیستگاه ها به اراضی دیم کشاورزی تبدیل می شوند که تهدید جدی زیستگاه ها است و تغییر اکوسیستم فشار زیادی بر تنوع زیستی منطقه وارد می کند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست همچنین گفت: در زیستگاه های دشتی، تنوع گونه ای در حوزه گیاهی را تا حدودی از دست داده ایم؛ در حالی که بسیاری از گونه های جانوری، وابسته به زیستگاه های دشتی غرب کشور هستند و عرصه برای گونه های علفخوار هم کم شده است و این نیز تهدید بزرگی به شمار می رود.