محمدعلی اسماعیلی متین نوازنده پیشکسوت تنبک درگذشت

استاد محمدعلی اسماعیلی متین نوازنده مطرح تنبک و عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت امروز یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ در سن ۸۸ سالگی درگذشت

به گزارش خورنا سیدعباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت با تایید این خبر اعلام کرد به زودی جزییات مراسم وداع و خاکسپاری استاد اسماعیلی متین اطلاع‌رسانی خواهد شد.

موسسه هنرمندان پیشکسوت درگذشت این عضوگرانمایه خود را به خانواده ایشان و جامعه هنری به خصوص هنرمندان پیشکسوت تسلیت گفت و درباره این هنرمند فرهیخته موسیقی ایرانی نوشت:

محمد اسماعیلی متولد چهارم شهریور سال ۱۳۱۳ در تهران، موسیقیدان و نوازنده تنبک اهل ایران است. وی با نام اصلی «محمد علی اسماعیلی متین» در تهران متولد شد.

مرحوم اسماعیلی سال ۱۳۳۰ توسط دایی‌های خویش مرتضی و مصطفی گرگین زاده به «حسین تهرانی» معرفی شد. در سال ۱۳۳۷ در گروه‌های موسیقی وزارت فرهنگ و هنر مشغول به کار شد و در ارکسترهای موسیقی ملی و گروه تنبک شروع به همکاری کرد و بعد از ۵ سال برای اجرای برنامه‌های موسیقی ملی و هر چه بیشتر شناساندن آن به کشورهای آفریقایی، آسیایی، اروپایی و آمریکایی مسافرت کرد و برنامه‌هایی اجرا کرد.

از سال ۱۳۴۳ در هنرستان موسیقی ملی مشغول تدریس شد و در سال ۱۳۴۵ سرپرستی گروه تنبک وزارت فرهنگ و هنر آن زمان را عهده‌دار شد. در سال ۱۳۴۳ به سمت هنرآموز تنبک در هنرستان موسیقی ملی به جانشینی استاد خود آموزش تنبک را عهده‌دار شد.

شیوه نوازندگی محمد اسماعیلی شیوه حسین تهرانی است. محمد اسماعیلی از امکانات تمبک مانند چوب، گرفت‌های تنبک استفاده کامل می‌کند. محمد اسماعیلی سابقهٔ طولانی در تکنوازی و همراهی با ارکستر دارد. دونوازی‌های (سؤال و جواب) وی با سنتور فرامرز پایور از آن جمله است.

روحش شاد و یادش گرامی