شهرداری بندر امام به پرداخت دیه محکوم شد

دادستان عمومی و انقلاب بندر امام از محکوم شدن شهرداری این شهرستان به پرداخت دیه در خصوص پرونده حمله منجر به صدمه چند سگ بلاصاحب به یک کودک، خبر داد.

به گزارش خورنا و به نقل از دادگستری کل خوزستان محمدرضا جعفری اصل در خصوص این پرونده، اظهار کرد: سال گذشته طبق شکایت یکی از شهروندان درخصوص حمله منجر به صدمه بدنی چند سگ بلاصاحب به فرزند خردسالش، با قید فوریت پرونده قضایی در یکی از شعب دادگاه کیفری ۲ شهرستان به طرفیت شهرداری بندر امام خمینی(ره)‌ تشکیل شد.

وی با تاکید بر این‌که طبق بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، جمع‌آوری حیوانات بلاصاحب از وظایف مستقیم شهرداری است، گفت: همچنین طبق ماده ۲۹۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، هرگاه کسى فعلى که انجام آن را برعهده گرفته یا وظیفه خاصى را که قانون بر عهده او گذاشته است، ترک کند و به سبب آن، جنایتى واقع شود، چنانچه توانایى انجام آن فعل را داشته باشد، جنایت حاصل به او مستند مى‌شود و حسب مورد، عمدى، شبه‌عمدى، یا خطاى محض است.

جعفری‌اصل افزود: باتوجه به مواد قانونی ذکر شده و پس از بررسی و تحقیق در خصوص اعتراض شاکی قرار جلب به دادرسی، برای شخصیت حقوقی شهرداری صادر و شهردار وقت تفهیم اتهام انجام شد.

دادستان عمومی و انقلاب بندر امام خمینی(ره) تصریح کرد: نماینده حقوقی شهرداری بندر امام خمینی(ره) لایحه‌ای در خصوص اقدامات شهرداری برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد و اختصاص مکان لازم و بیان موانعی نظیر انجمن‌های حمایت از حقوق حیوانات را ارسال کرد که از طرف دادگاه مورد تایید قرار نگرفت.

جعفری اصل گفت: با توجه به بی‌مبالاتی و ترک فعل در راستای وظایف شغلی شهردار وقت، بزهکاری شخصیت حقوقی شهرداری بندر امام خمینی (ره) محرز و مسلم دانسته شد و طبق قانون مجازات اسلامی، رای داگاه بر محکوم شدن متهم به پرداخت دیه در حق شاکی به مبلغ یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون ریال صادر شد.

وی با تاکید بر این‌که در برابر ترک فعل مدیران دستگاه‌ها و ادارات هیچ مماشاتی وجود ندارد، یادآور شد: شهرداری‌ها طبق قانون موظف به جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب از سطح شهر هستند و هیچ عذر و مانعی در این خصوص قابل پذیرش نیست.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *