در این روزهای گرم مردان باید یک لیتر بیشتر از زنان آب بنوشند

مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز با بیان اینکه در روزهای گرم سال باید روزانه حداقل هشت لیوان آب مصرف شود افزود: نیاز روزانه مردان به مایعات حدود یک لیتر بیشتر از زنان است و مادران شیرده نیز حدود یک لیتر بیش از سایر زنان باید آب و مایعات بنوشند.

به گزارش خورنا فاطمه قاسمی با بیان این مطلب گفت: در افراد بالای ۵۵ سال دریافت مایعات کافی بسیار تاکید می‌شود و نباید منتظر احساس تشنگی بود و بعد آب نوشید یکی از مشکلات در این سنین ‌کاهش احساس تشنگی است.

وی با بیان اینکه هرچقدر در غذای روزانه فیبر بیشتری دریافت کنیم مقدار مورد نیاز آب هم افزایش می‌یابد تصریح کرد: درصورت مصرف نان‌های سبوس‌دار، حبوات و غلات مقدارآب مورد نیاز نیز افزایش می‌یابد و همچنین درصورت داشتن فعالیت بدنی و ورزشی بدن به آب و مایعات بیشتری نیاز دارد.

مدیرگروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز افزود: در طول ورزش هر۱۰ تا ۱۵ دقیقه کمی آب بنوشید؛ در شرایطی مانند گرما که نیاز به آب ومایعات بیشتر است چای و نوشیدنی‌های حاوی کافئین اصلا انتخاب مناسبی نیست.

قاسمی توصیه کرد: اگر شاغل هستید یک پارچ آب یا بطری آب روی میز کار و در دسترس خود داشته باشید. بعد از نوشیدن چای و نوشیدنی‌های کافئین دار بهتر است همان میزان آب بنوشید.

وی افزود: شیرخواران بالای شش ماه و یا شیرخواری که تغذیه تکمیلی او شروع شده است در معرض خطر کم آبی قرار دارد بنابراین مادران این کودکان همراه خود آب جوشیده خنک شده داشته باشند و از آب دادن به کودک غافل نشوند.

مدیرگروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی البرز در پایان گفت: استفاده از دانه‌هایی مانند تخم شربتی با توجه به خاصیت نگهداری آب در بافت خود در روزهای گرم سال می‌تواند کمک کننده باشد و بهتر است از شکر در تهیه آنها استفاده نشود؛ کمی آبلیموی تازه و مقدار خیلی کم نمک محلول مناسبی را در شرایطی که احتمال گرمازدگی در فرد وجود دارد فراهم می‌کند.