نهنگ سواران خلیج فارس به مراجع قضایی معرفی شدند + فیلم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به انتشار فیلم نهنگ سواری برخی افراد در خلیج فارس گفت: این افراد شناسایی و به مراجع قضایی استان معرفی شدند.

به گزارش خورنا عبدالرحمن مرادزاده امروز دوشنبه دوم مرداد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در روزهای گذشته ویدئویی در فضای مجازی با عنوان نهنگ سواری جوان بوشهری در خلیج فارس منتشر شد که این عمل باعث نارضایتی و جریحه دار کردن عواطف دوستداران حیات وحش و محیط زیست شده است.

وی با اشاره به معرفی این افراد به مراجع قضائی ادامه داد: تکرار این عمل توسط افراد به هر دلیلی ایجاد بی نظمی در چرخه اکوسیستمی و ناامنی برای حضور این گونه‌های زیستی در آب‌های سرزمینی خلیج فارس می‌گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: بلافاصله از انتشار ویدئو، پیگیری‌های لازم انجام و افراد متخلف شناسایی شدند و در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد، این افراد غواص آب‌های عمیق هستند و به عنوان پیمانکار شرکت نفت در پروژه‌های مربوطه فعالیت می‌کنند.

مرادزاده افزود: مستند به ماده یک قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، حفاظت و بهبود و بهسازی محیط زیست و پیشگیری و ممانعت از هر نوع آلودگی و هر اقدام مخربی که موجب بر هم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست می‌شود، همچنین همه امور مربوطه به جانوران وحشی و آبزیان آب‌های داخلی از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است.

وی بیان کرد: کوسه کولی کر (نهنگ کوسه) مستند به مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست در لیست گونه‌های در معرض انقراض نسل قرار گرفته است و عمل متهمین در جریحه دار کردن عواطف عمومی از طریق فیلم برداری از جرم حیوان آزاری و انتشار آن در فضای مجازی مصداق ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی کتاب پنجم تعزیرات مصوب ۱۳۷۵، جرم و مستوجب مجازات است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در پایان خاطرنشان کرد: در همین راستا این افراد برای تشکیل پرونده و طی مراحل قضائی به مراجع شهرستان مربوطه معرفی شدند.