کشف ۲ توله خرس سیاه بلوچی در یک اتوبوس مسافربری!

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست گناباد از کشف دو توله خرس سیاه بلوچی در یک اتوبوس‌ مسافربری خبر داد و گفت: این اتوبوس از محور سیستان به بلوچستان به سمت مشهد در حرکت بوده است.

به گزارش خورنا و به نقل از اداره حفاظت محیط‌زیست گناباد محمد یوسف‌نژاد با اعلام این خبر اظهار کرد: این دو توله خرس سیاه بلوچی صبح امروز جمعه توسط نیروهای ایست و بازرسی شهید سالاری گناباد از یک اتوبوس مسافربری کشف شد که بلافاصله نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان در محل حضور یافته و هماهنگی‌های لازم به عمل آمد.

وی تصریح کرد: طی هماهنگی‌های به عمل آمده با اداره کل و سازمان حفاظت محیط‌زیست و دستگاه قضایی این دو توله خرس سیاه بلوچی هم اکنون در حال برگرداندن به زیستگاه اصلی‌شان سیستان و بلوچستان هستند.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست گناباد خاطرنشان کرد: متخلفین با دستور دادستان شهرستان گناباد بازداشت و در این رابطه پرونده قضایی تشکیل و اتوبوس نیز توقیف و به پارکینگ انتقال داده شد.

وی با بیان اینکه این اتوبوس مسافربری از محور سیستان به بلوچستان به سمت مشهد در حرکت بوده است، گفت: بررسی‌های بیشتر در این خصوص ادامه دارد و به زودی اخبار تکمیلی اعلام خواهد شد.

یوسف نژاد در پایان ضمن تقدیر از نیروی انتظامی ایست و بازرسی شهید سالاری گناباد از شهروندان خواست در صورت مشاهده تخلف مبنی بر شکار، نگهداری پرندگان، قاچاق حیوانات و پرندگان موضوع را به اداره حفاظت محیط‌زیست اطلاع دهند تا این اداره به فوریت اقدامات لازم برای برخورد با متخلفان را در دستور کار خود قرار دهد.

گفتنی است خرس سیاه بلوچی یکی از گونه‌های ارزشمند بومی کشور ایران بوده که در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار گرفته و جمعیت آن در لبه پرتگاه انقراض قرار دارد. یکی از تهدیدات اصلی این گونه، قاچاق توله‌های حیوان است.

خرس سیاه آسیایی