تکذیب قرار گرفتن تالاب شادگان در لیست سیاه کنوانسیون رامسر

معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان با تکذیب قرار گرفتن نام تالاب بین‌المللی شادگان در لیست سیاه کنوانسیون رامسر گفت: میزان آبگیری این تالاب امسال حدود ۹۰ درصد است.

به گزارش خورنا سید عادل مولا اظهار کرد: با توجه به وضعیت بارندگی‌ها، امسال وضعیت تالاب‌های خوزستان بهتر شده و میزان آبگیری تالاب‌ها به جز تالاب هورالعظیم ۸۰ تا ۹۰ درصد است.

وی افزود: میزان آبگیری تالاب بین‌المللی شادگان حدود ۹۰ درصد، تالاب بامدژ ۸۷ درصد و تالاب میانگران حدود ۸۵ درصد است اما با توجه به آورد رودخانه کرخه و بارندگی‌های کم، تالاب هورالعظیم حدود ۵۰ درصد آبگیری شده است.

معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: از سال گذشته تاکنون هدف، مدیریت آب موجود در تالاب‌ها است تا از فصل سخت گرما گذر کنیم.

مولا عنوان کرد: برای مدیریت آب در تالاب شادگان، اقداماتی به منظور جلوگیری از خروجی‌های آب شیرین از تالاب در حال انجام است تا از هدررفت آب جلوگیری شود.

وی در خصوص مطرح شدن قرار گرفتن تالاب بین‌المللی شادگان در لیست سیاه کنوانسیون رامسر افزود: گزارش‌هایی که در این خصوص ارائه می‌شود باید علمی و متقن باشند؛ شاید صحبت‌ها و ادعاهایی از سوی افراد غیر مسئول در این زمینه مطرح شود اما چنین چیزی گزارش نشده و اکنون وضعیت این تالاب مناسب است.

معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: تالاب شادگان در لیست سیاه کنوانسیون رامسر قرار نگرفته اما تهدید وجود دارد و زمانی که تهدید بسیار زیاد وجود داشته باشد و تالاب رو به نابودی است ممکن است این اتفاقات رخ دهد.

مولا گفت: در شرایط خشکسالی ممکن است هر منطقه‌ای در معرض تهدید قرار بگیرد اما آنچه مهم است این است که این تهدید به فرصت تبدیل شود.

وی در پایان یادآور شد: حدود ۵ هزار هکتار از مساحت این تالاب که سالیان سال خشک بود، از طریق ایجاد دو کانال و کالورت‌هایی، احیا و آبگیری شده است/ایسنا