تعیین تکلیف مالیات بر خانه‌های خالی تا ۲ ماه آینده

وزارت اقتصاد اعلام کرد: اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی از سوی سازمان امور مالیاتی در حال پیگیری است و گام نخست اجرای این قانون در دست داشتن اطلاعات دقیق است که در همکاری با وزارت راه و شهرسازی در حال تکمیل است که تا ۲ ماه آینده این مالیات‌ها مشخص و برگه تشخیص صادر می‌شود.

به گزارش خورنا مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به مطلب روزنامه آرمان ملی با عنوان «دود اجرای ناقص طرح مالیات بر خانه‌های خالی در چشم مستاجران»، اعلام کرد: سامانه مالیات بر خانه‌های خالی با هدف ارزش گذاری و محاسبه مالیات واحدهای مسکونی خالی موضوع ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، طراحی، توسعه و از دی‌ماه سال ۱۴۰۰ به عنوان بخشی از درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان راه‌اندازی شده است که مودیان مالیاتی می‌توانند با مراجعه به قسمت «واحدهای مسکونی خالی از سکنه» این سامانه، علاوه بر مشاهده لیست املاک مشمول خود، نسبت به محاسبات مربوط، واکنش لازم را ثبت نموده و در صورت نیاز نسبت به صدور قبض و پرداخت آنلاین آن اقدام کنند.
بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی، لیستی حاوی تعداد ۵۱۵ هزار و ۵۰۰ خانه خالی از وزارت راه و شهرسازی به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شده که برای مالکان این خانه‌ها پیامک اطلاع رسانی ارسال شده و هم اکنون در مرحله مطالبه و وصول مالیات است.
درباره رقم پایین درآمدهای مالیاتی مربوط به خانه‌های خالی در ۶ ماه نخست امسال پیش از این از سوی سازمان امور مالیاتی اعلام شده بود که بر اساس اطلاعاتی که به سازمان امور مالیاتی از خانه‌های خالی واصل شد برای مالکان پیامک مربوط به خانه خالی ارسال شده است که در این بین برخی مؤدیان معترض بودند که مهلت برای اعتراض آنها در نظر گرفته شد و به سامانه اسکان و املاک وزارت راه و شهرسازی هدایت شدند تا اطلاعات خود را ثبت یا ویرایش کنند. لازم به ذکر است که سال گذشته بانک اطلاعاتی مناسبی در اختیار سازمان امور مالیاتی نبود و مالیات سال گذشته خانه‌های خالی در ۱۴۰۱ وصول می‌شود.
سازمان امور مالیاتی امسال با همکاری شهرداری‌ها، وزارت راه و شهرسازی و سازمان ثبت املاک، در حال تکمیل بانک اطلاعاتی مربوط به خانه‌های خالی است و بنا بر بنابراین اکنون سازمان امور مالیاتی در حال محاسبه مالیات خانه‌های گران‌قیمت برای سال ۱۴۰۱ است و بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی تا یک تا ۲ ماه آینده این مالیات‌ها مشخص و برگه تشخیص صادر می‌شود.
علت اینکه مبلغ مالیات دریافتی از خانه‌های خالی در سال ۱۴۰۰ برابر صفر بوده، این است که سازمان امور مالیاتی بر اساس اطلاعات وزارت راه و شهرسازی و سامانه اسکان و املاک، خانه‌های خالی را شناسایی و مالیات آن‌ها را محاسبه می‌کند.
بر اساس اعلام سازمان مالیاتی، این اطلاعات یک‌بار دی‌ماه به سال گذشته دست سازمان رسید که بر اساس آن مالیات خانه‌های خالی محاسبه شد، اما در تیرماه وزارت راه و شهرسازی یک‌بار دیگر اطلاعات جدیدی را به سازمان امور مالیاتی داد که با اطلاعات اولیه تفاوت‌هایی داشت؛ بنابراین این سازمان این اطلاعات را مبنای محاسبه مالیات خانه‌های خالی در سال گذشته قرار داده است.
بنابراین طبیعی است که سازمان امور مالیاتی در سال ۱۴۰۰ عملاً از خانه‌های خالی، مالیاتی دریافت نکرده باشد؛ چراکه پایان سال گذشته تکلیف خانه‌های خالی روشن شد، یعنی مشخص شد که کدام یک از خانه‌ها خالی هستند، اما سازمان امور مالیاتی امسال به دنبال وصول مالیات این خانه‌ها است و تاکنون نیز مبالغی وصول شده که البته تا سقف مالیات‌های پیش‌بینی شده، فاصله وجود دارد که سازمان در حال تکمیل کار است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *