گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه ایران و نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد برجام و جنگ اوکراین

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و جوزف بورل، نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعتی پیش در مورد آخرین تحولات مربوط به مذاکرات لغو تحریم ها و مناسبات اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران و جنگ اوکراین به صورت تلفنی گفت و گو و تبادل نظر کردند.

به گزارش خورنا در این گفتگو امیرعبداللهیان با اشاره به ارسال پیام ایران به آمریکا از مسیر اتحادیه اروپا گفت: جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار آمادگی دارد. ما نظرات خودمان را با رویکردی سازنده و رو به جلو به طرف آمریکایی ارائه کردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: توافق بر سر همکاری‌های خوب و نیرومند میان آژانس و ایران در حال انجام است.

وی در خصوص تحولات جاری کشور گفت: مواضع تند برخی مقامات اروپا، مروج خشونت و ترور در داخل اروپا هم شد و این یعنی به نام حقوق بشر ، تهدید امنیت اروپا به دست برخی رهبران تندروی اروپا رقم خورد.

وزیر امور خارجه در ادامه با اشاره به مکالمه تلفنی اخیر خود با همتای اوکراینی، بار دیگر مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص جنگ اوکراین و لزوم پایان جنگ و آتش بس را تکرار نمود. 

نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفتگوی تلفنی با اشاره به بیانیه سخنگوی خود، بار دیگر حملات تروریستی داعش در شهر شیراز را محکوم کرد و به خانواده قربانیان این حمله تروریستی تسلیت گفت.

جوزف بورل با اشاره به برخی مواضع مقامات اروپایی، آن را بازتاب افکار عمومی جوامع اروپایی که ناشی از گزارشات رسانه ای هستند، عنوان نمود.

وی در خصوص مذاکرات هسته ای، با اشاره به انتقال پیام ایران به طرف آمریکایی گفت: ما به تلاش سازنده خود تا رسیدن به نقطه توافق نهایی ادامه می دهیم و‌ نسبت به نتیجه کار خوشبین هستیم.

نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا توافق ایران و آژانس در مسیر همکاری و پاسخگویی به سوالات آژانس را گامی رو‌ به جلو خواند.