تشریح مزایای طرح آبرسانی غدیر از زبان استاندار خوزستان

استاندار خوزستان با اشاره به ویژگی‌های طرح آبرسانی غدیر گفت: این طرح استانداردهای کیفیت آب و اطمینان بخشی تامین آب، در خوزستان را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد.

به گزارش خورنا صادق خلیلیان در گفتگوی ویژه با رادیو جوان در خصوص ویژگی‌ها و مزایای طرح بزرگ آبرسانی غدیر اظهار داشت: طرح بزرگ آبرسانی غدیر که بنا بود سه ساله انجام شود با پیگیری و تمهیدات اندیشیده شده از سوی دولت در مدت زمان ۱۰ ماه به بهره برداری رسید که این اقدام در نوع خود بی‌نظیر است.

وی با بیان این که در مرحله اول اجرای این طرح رودخانه کرخه به عنوان منبع تامین آب انتخاب شده بود بیان کرد: در طرح میان مدت، رودخانه دز که از نظر کیفیت آب، از سطح استانداردهای بالای جهانی برخوردار است به عنوان منبع تامین کننده قرار گرفته است. میزان EC (شوری آب) رودخانه دز بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ است در حالی که همین شاخص در کرخه به ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ می‌رسد.

استاندار خوزستان تامین آب ۵۲ درصد از جمعیت شهری و روستاهای استان خوزستان و پایدارسازی تامین آب را از جمله مزایای مهم طرح عنوان کرد.

بهره‌گیری از توان جوانان کشور و تولیدات ملی در اجرای طرح آبرسانی غدیر

وی ضمن تشریح مشخصات فنی طرح بیان کرد: در طرح آبرسانی غدیر از خدمات فنی و مهندسی جوانان کشور بهره‌گیری شده است و تجهیزات به کار رفته نیز از تولیدات داخلی هستند که اتفاقی مهمی در اجرای این ابر پروژه به شمار می‌رود.

خلیلیان عبور تاسیسات طرح از زیر رودخانه کرخه را از دیگر ویژگی های این پروژه دانست و گفت: در این طرح ۱۰ پمپ بزرگ در مجموع ۱۰ متر مکعب بر ثانیه آب را از رودخانه دز منتقل می‌کند و در حال حاضر نیز ۱۰ متر مکعب بر ثانیه آب از کرخه منتقل می‌شود که اتصال همزمان منابع آبی ۲ رودخانه به این طرح علاوه بر افزایش قدرت انعطاف در تامین آب، مشکلات ناشی از تنش آبی به ویژه در شرایط خشکسالی در مناطق مرکزی، غربی و جنوب غربی استان خوزستان را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد.

گفتنی است ابرپروژه آبرسانی غدیر به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی خاورمیانه، صبح جمعه ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ با حضور آیت الله سیدابراهیم رییسی، رییس جمهور و صادق خلیلیان، استاندار خوزستان و علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در اهواز به بهره‌برداری رسید.

این طرح  در یکسال نخست دولت سیزدهم، با دستور رییس جمهور و تزریق بودجه ویژه به آن شتاب زیادی گرفت.

برای اجرای این طرح که از مصوبات استانی سفر هیات دولت سیزدهم به خوزستان بود، در ابتدا یک بازه زمانی سه ساله تعریف شد، اما با تلاش‌ انجام‌شده طرح میان مدت آن در کمتر از یکسال محقق شده است.