تکذیب ارتباط بین بازپرداخت بدهی انگلیس با آزادی زاغری و آشوری

سخنگوی وزارت امورخارجه در خصوص پرداخت بدهی انگلیس و آزادی زندانیان امنیتی، گفت: از نظر ایران هیچگونه ارتباطی میان بازپرداخت این بدهی و آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری وجود ندارد.

به گزارش خورنا و به نقل از وزارت امورخارجه، سعید خطیب زاده در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص خبر پرداخت بدهی انگلیسی به ایران اظهار داشت: مایلم در وهله اول اعلام کنم که در پی بیش از ۴۰ سال تعلل، دولت بریتانیا، پس از مذاکرات طولانی، اخیرا بدهی خود به جمهوری اسلامی ایران را که حق مردم شریف ایران بوده را پرداخت کرد. متاسفانه دولت بریتانیا در تمام این مدت بازپرداخت بدهی خود را به مسائل سیاسی منوط می‌کرد. مبلغ پرداخت شده که حدود ۳۹۰ میلیون پوند است، شامل اصل و فرع بدهی تا روز آخر است و تاکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه ذره‌ای از موضع خود مبنی بر بازپس گیری حق مردم کشورمان، عدول نکرد.

وی در خصوص آزادی زندانیان امنیتی افزود: تایید می‌کنم که قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران بر اساس رافت اسلامی و ملاحظات بشردوستانه و در آستانه اعیاد پیش رو، دو زندانی بنام‌های نازنین زاغری و انوشه آشوری را که بر اساس احراز جرائم مرتکبه بواسطه حکم دادگاه صالحه جمهوری اسلامی ایران در حال گذراندن دوره محکومیت خود بودند را در پی گذشت بخشی از دوره محکومیت، آزاد کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: همچنین یک زندانی دیگر بنام مراد طاهباز نیز که قبلا بدلیل ارتکاب جرم محاکمه شده و در حال گذراندن دوره محکومیت خود است، مطابق مقررات به مرخصی منزل رفته است.

خطیب زاده یادآور شد: ما از نقش سازنده و ارزشمندی که کشور برادر و دوست عمان در این فرآیند ایفا کرد قدردانی می‌کنیم.

وی در پایان اظهار داشت: تاکید می‌کنم که از نظر ایران هیچگونه ارتباطی میان بازپرداخت بدهی و آزادی زندانیان یاد شده وجود ندارد، کما اینکه در تابستان گذشته ایران و بریتانیا برای بازپرداخت بدهی این کشور به توافق رسیده و سندی را امضا کرده بودند که متاسفانه دولت بریتانیا از اجرای آن سر باز زد.