مراتب ثبت ملی ۸ میراث ناملموس به استاندار خوزستان ابلاغ شد

قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور در نامه‌ای مراتب ثبت ملی هشت اثر میراث‌فرهنگی ناملموس را به استاندار خوزستان ابلاغ کرد.

به‌گزارش خورنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان در نامه علی دارابی به صادق خلیلیان آمده است: 
«در اجرای ماده ۱ از قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۲ و مواد ۱۱ و ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث‌فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد ۲ و ۳ آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۸۷/۱۱/۶ هیأت محترم وزیران و با رعایت مقررات آیین‌نامه اجرایی مذکور، میراث‌فرهنگی ناملموس با عنوان «دانش بومی کشت و پرورش درخت نخل» به شماره ۲۵۲۴، «مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن نی جفتی شوشتری» به شماره ۲۵۲۵، «بازی محلی کل برد (منطقه‌ای به پیشنهاد خوزستان)» به شماره ۲۵۲۶، «مهارت بافت شیردنگ و وریس (منطقه‌ای به پیشنهاد خوزستان)» به شماره ۲۵۲۷، «فناوری سنتی ساخت مشک پوستی» به شماره ۲۵۲۸، «مهارت پخت نون چرب» به شماره ۲۵۲۹، «مراسم آیینی میدان (شیوه عزاداری زنان عرب)» به شماره ۲۵۳۰، «ای واویلا خوانی و سبیل عطشان در مراسم مقتل‌خوانی مسجد آل طیب» به شماره ۲۵۳۱ در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس در تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ به ثبت رسیده است. هرگونه اقدام که موجب حفظ و احیای این میراث شود، مورد تأکید است. »