رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی:

برنامه دولت حمایت از شرکتهای تولید کننده تجهیزات کشاورزی است

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی از وجود بیش از ۵۲۳ شرکت تولید کننده لوازم و تجهیزات کشاورزی در کشور خبر داد و گفت: فعالیت این شرکت‌ها در حوزه تولید ماشین آلات زراعی، باغی، دام و طیور و آبزی‌پروری بوده و برنامه دولت نیز شناسایی و حمایت هرچه بیشتر از این شرکت‌ها است.

به گزارش خبرنگار خورنا از اهواز کامبیز عباسی عصر امروز چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۰ در مراسم افتتاح دهمین نمایشگاه بین المللی ماشین ها، ادوات و تجهیزات کشاورزی خوزستان گفت: سیاست وزارت جهاد کشاورزی در حال حاضر رونق و توسعه سرمایه‌گذاری در بخش تجهیزات و ادوات کشاورزی است که برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی یکی از راههای تحقق این هدف است.

وی یادآوری کرد: نوسانات در بخش تولیدات کشاورزی امر طبیعی در سطح دنیا بوده و نباید به دید ضعف به آن نگریست چراکه کشورهایی مانند ایران که در شرایط خشک اقلیمی قرار دارند گاهی ممکن است در اثر برخی مسائل طبیعی با افت تولید مواجه و مجبور به واردات شوند که راه مقابله با این مشکلات نیز استفاده از تکنولوژی‌های مدرن در زمینه کود، بذر و ماشین آلات کشاورزی برای کاهش هرچه بیشتر تاثیرات اقلیم بر تولیدات کشاورزی است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: در سالجاری بیش از شش هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی کشور انجام شده است که ۸۰ درصد آن به صورت تسهیلات بانکی در اختیار کشاورزان برای خرید ادوات، ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی قرار گرفت.

عباسی بیان کرد: افزایش تقاضا در حوزه استفاده از تجهیزات مدرن کشاورزی را نباید به دید نقطه ضعف نگریست بلکه باید آن را نقطه قوت و نشان دهنده تمایل روز افزون کشاورزان کشور به سمت کشاورزی میکانیزاسیون نگاه کرد.

وی اظهار کرد: در سالجاری بیش از ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری کشور به صورت میکانیزه کشت و بیش از ۵۵۰ هزار هکتار این اراضی نیز به صورت میکانیزه برداشت شد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: همچنین در کشور بیش از شش و نیم میلیون هکتار گندم و جو (آبی و دیم) یعنی بالای ۸۶ درصد به صورت مکانیزه کشت و کار شد و برنامه نیز داریم کار برداشت بیش از ۹۵ درصد از اراضی گندم و جو کشور نیز به وسیله کمباین انجام شود.

عباسی از وجود بیش از ۵۲۳ شرکت تولید کننده لوازم و تجهیزات کشاورزی در کشور خبر داد و گفت: فعالیت این شرکت‌ها در حوزه تولید ماشین آلات زراعی، باغی، دام و طیور و آبزی‌پروری بوده و برنامه دولت نیز شناسایی و حمایت هرچه بیشتر از این شرکت‌ها است.

وی در پایان با بیان اینکه برگزاری نمایشگاهها نقش بسیار مهمی در ارتقا شاخصه‌های توسعه کشاورزی میکانیزاسیون دارد اظهار کرد: برای سال آینده بیش از هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی انجام خواهیم داد و همچنین به دنبال این هستیم که در این سال تمام حمایت خود را به سمت آن دسته از تولیدکنندگان تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی ببریم که کمترین نوسان عرضه قیمت را داشته باشند.