هجوم ملخ‌های صحرایی به ایران از اواخر اسفند

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی پیش بینی می‌کنیم که ملخ‌های صحرایی از اواخر اسفند و اوایل فرودین به سمت کشور هجوم بیاورند.

به گزارش خورنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سعید معین با بیان این خبر توضیح داد: به دلیل بارندگی‌های طبیعی در شبه جزیره عربستان و بارندگی‌های بالاتر از میانگین بلندمدت در مناطقی از این شبه جزیره مانند عمان و همچنین در جنوب ایران، شرایط برای رشد گیاهان و تغذیه این آفت فراهم است و انتظار می‌رود در موج نخست، ملخ‌های صحرایی به استان های هرمزگان، بخش هایی از بوشهر و مناطق ساحلی سیستان و بلوچستان هجوم آورند.

وی بیان کرد: در صورت چرخندگی هوا از سمت اقیانوس هند به سوی شبه جزیره عربستان و ورود بعدی ملخ‌های صحرایی به کشور، در فاز دوم، جنوب استان فارس، جنوب کرمان و بخش های عمقی‌تر استان سیستان و بلوچستان مورد هجوم این آفت قرار گیرند.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی  سازمان حفظ نباتات کشور درباره اعتبارات مبارزه با ملخ صحرایی، اظهار داشت: از ۵۰ میلیارد تومان اعتباری که برای مبارزه با این آفت در مرداد ماه به تصویب رسید ۱۰ میلیارد تومان آن در اواخر شهریوراه به سازمان حفظ نباتات کشور اختصاص یافت و این مبلغ ۱۰ روز پیش بر اساس سطح پیش بینی مبارزه برای تهیه سم، سمپاش و سایر لوازم مورد نیاز میان استان‌ها توزیع شد.

معین اضافه کرد: ۴۰ میلیارد تومان باقی مانده از اعتبارات در نیمه دوم بهمن پرداخت و میان استان توزیع می شود.

وی با بیان اینکه حدود ۳۳ درصد محصولات زراعی و باغی در استان های جنوبی کشور تولید می شود، گفت: اگر نتوانیم به موقع با ملخ صحرایی مبارزه کنیم و این آفت گسترش پیدا کند، حدود ۴۰ میلیون تن محصول کشاورزی در معرض خطر قرار می‌گیرد.

مدیر کل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور یاداور شد: برای مبارزه با ملخ صحرایی از ناوگان سمپاشی استفاده می‌شود و با سمپاش‌های ulv می‌توان روزانه در سطح ۵۰ هزار هکتار مبارزه کرد.

معین در پایان از استان‌های جنوبی کشور خواست از تمام امکانات و ظرفیت‌های خود از جمله فرمانداری‌ها، نیروهای نظامی، انتظامی و بسیج نیز برای مبارزه با ملخ صحرایی استفاده کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *