حادثه‌ای که اشک اوباما را درآورد: قلب من شکسته است

خورنا: باراک اوباما در سخنانی کوتاه و بسیار احساسی با اشاره به رخداد مکرر تیراندازی های مرگبار در امریکا گفت: قلب من شکسته است، رخدادهای مشابه بسیاری در سال های گذشته داشته ایم و من از تکرار این سناریوهای مکرر بسیار متاثرهستم.

رییس جمهور آمریکا تاکید کرد اکثر کشته شدگان کودک بودند.

اوباما که مرتب اشک هایش را از گوشه چشمانش پاک می کرد به حوادث مرگبار تیراندازی اخیر در امریکا اشاره کرد و گفت: زمان آن رسیده که کاری جدی در این زمینه انجام دهیم.

رییس جمهور آمریکا افزود: این مساله باید به دور از مسایل سیاسی حل و فصل شود و من به عنوان رییس جمهور همه تلاشم را در این زمینه به کار خواهم برد.

تیراندازی مرگبار صبح جمعه در مدرسه شهر نیوتاون ایالت کانکتیکت ۲۷ کشته برجای گذاشت که دست کم ۱۸ نفر از قربانیان کودک هستند.

همچنین تعداد دیگری نیز در این تیراندازی زخمی شده اند که هنوز جزییات آن منتشر نشده است.

کشتار روز جمعه در مدرسه ابتدایی نیوتان نه تنها جامعه امریکا را تکان داده و بسیاری را خشمگین کرده است، بلکه به جدل بر سر متمم دوم قانون اساسی آمریکا (Second Amendment) در خصوص حق خرید و فروش سلاح و حمل آن دوباره دامن زده است.

متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده آمریکا یکی از اصلاحیه‌های منشور حقوق ایالات متحده آمریکا به شمار می رود که در آن تصریح شده: داشتن یک نیروی منظم شبه نظامی مردمی که برای امنیت یک کشور آزاد ضروری می‌باشد، و حق مردم برای حمل و نگهداری اسلحه محترم شمرده می‌شود.

در حالیکه عمدتا طرفداران حزب دموکرات مخالف این قانون بوده و سنا با آن مخالفت کرده اند؛ حزب جمهوری خواه و طرفداران آن از این قانون بشدت حمایت کرده و تغییر یا تعدیل آن را بر خلاف حق آزادی فردی در ایالات متحده می دانند.

با این وجود به نظر می رسد جنایت هایی شبیه حادثه مدرسه ابتدایی نیوتان آنقدر در حال تکرار در گوشه و کنار آمریکاست که زنگ خطر را برای مسولان و مردم این کشور بطور جدی به صدا در آورده است.

به گزارش ایرنا، جدال بر سر مساله حمل سلاح در دهه ۱۹۹۰ میلادی در آمریکا بسیار فراگیر بود. با این حال در سال های اخیر این مساله رنگ باخته و جز برخی موضعگیری های پراکنده کمتر به یک بحث فراگیر تبدیل می شد.

بر اساس آمارها، ایالات متحده دارای بیشترین تعداد سلاح سبک نسبت به جمعیت این کشور است؛ بطوریکه در برابر هر ۱۰۰ نفر جمعیت ایالات متحده ۹۰ عدد تفنگ و سلاح کمری در این کشور وجود دارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *