تورم‌ مهر ماه به‌ بالاترین‌ رقم ۱۶سال‌ اخیر رسید

خورنا: با تداوم گرانی‌های کنونی قابل پیش‌بینی است که دولت احمدی‌نژاد رکوردهای تورمی دولت رفسنجانی را بیش از این بشکند و رسیدن به رکورد جاودانه ۵۸ درصدی تورم نقطه به نقطه اردیبهشت سال ۱۳۷۴ نیز با روند کنونی، دور از دسترس نیست.

با وجودی که دستگاه‌های آماری دولت تلاش دارند با ارائه قطره‌چکانی و ناقص آمار نرخ تورم، جزئیات تکان‌دهنده افزایش قیمت‌ها در سال جاری را پنهان کنند، همین آمارهای کلی منتشرشده نیز بیانگر وضعیت خطرناک حرکت صعودی شاخص تورم است.

بانک مرکزی در گزارش‌های اخیر خود در مورد شاخص نرخ تورم در سال جاری بدون ارائه آمار تفصیلی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در کشور، صرفا به اعلام رقم شاخص و نرخ تورم میانگین پرداخته است.

مثلا گزارش بانک مرکزی درباره نرخ تورم در مهرماه ۱۳۹۱، یک خبر کوتاه ۳۰ کلمه‌ای حاوی دو عدد شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی و نرخ تورم است و هیچ آمار دیگری درباره جزئیاتی چون نرخ تورم ماهانه، نرخ تورم نقطه به نقطه، شاخص گروه‌های کالایی اصلی و اختصاصی و شاخص تورم در استان‌های مختلف کشور اعلام نکرده است. علت این رویه پنهان‌کاری آماری نیز واضح است، وضعیت گرانی‌ها در سال جاری خصوصا در اقلام خوراکی، بازار مسکن، لوازم خانگی و … آنقدر حاد و متوالی بوده که دولتمردان را به این نتیجه رسانده است تا فعلا آمار جزئی و تفصیلی قیمت‌ها را منتشر نکنند. این اقدام دولت سبب قوی شدن ظن دستکاری در آمار تورم شده است و عموم مردم بر این باورند که وقتی قیمت بسیاری از اقلام پرمصرف دو سه برابر شده، چطور نرخ تورم حدود ۲۵ درصد باقی مانده است.

با این حال، همین ارقام محدودی که بانک مرکزی منتشر کرده (در صورت صحت) بیانگر حقایق نگران‌کننده‌ای است. بر اساس گزارش جدید بانک مرکزی، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در مهرماه ۱۳۹۱ به عدد ۸/۳۶۴ رسید. این آمار گویای آن است که نرخ تورم نقطه به نقطه (میزان رشد قیمت‌ها در فاصله یک‌ساله مهر ۹۰ تا ۹۱) به رکورد ۳۲ درصد رسیده است که بالاترین نرخ تورم در ۱۶ سال گذشته، یعنی از فروردین ۱۳۷۵ تاکنون، محسوب می‌شود. در فروردین سال ۱۳۷۵ شاخص نقطه به نقطه تورم به ۳۵ درصد رسیده بود. با تداوم گرانی‌های کنونی قابل پیش‌بینی است که دولت احمدی‌نژاد رکوردهای تورمی دولت رفسنجانی را بیش از این بشکند و رسیدن به رکورد جاودانه ۵۸ درصدی تورم نقطه به نقطه اردیبهشت سال ۱۳۷۴ نیز با روند کنونی، دور از دسترس نیست.

به گزارش نیمروز،از لحاظ رشد ماهانه تورم نیز در مهرماه سال جاری دولت احمدی‌نژاد توانسته که رکورد ۱۳ سال اخیر را بشکند. تورم ماهانه ۶/۴ درصدی مهرماه امسال بالاترین نرخ تورم ماهانه از فروردین ۱۳۷۸ تاکنون محسوب می‌شود. در آن دوره نرخ تورم ماهانه به ۵/۵ درصد رسیده بود. بالاترین نرخ تورم ماهانه نیز به دولت رفسنجانی و در بهمن ۱۳۷۳ با ۷/۷ درصد اختصاص دارد. باید دید در ماه‌های باقی‌مانده از عمر دولت احمدی‌نژاد، این رکورد جاودانه نیز شکسته خواهد شد؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *