آیت‌الله هاشمی: نظر من همان است که در نماز جمعه بیان کردم

خورنا: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصاحبه ای کوتاه با سایت «انتخاب» توضیحاتی را در مورد طرح دولت وحدت ملی ارائه کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه «طرح دولت وحدت ملی باید در یک مجموعه کلی مورد بحث قرار گیرد» و برای اجرای این طرح باید مجموعه اقداماتی که ما را از وضع نامساعد فعلی در عرصه بین الملل و داخل خارج کند، بهره گرفت، افزود: نسخه کوچک این طرح، همان بود که ما در دولت بعد از جنگ انجام دادیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که درحال حاضر مشکل اصلی ما با خارجی هاست، گفت: در زمان جنگ هم اوضاع همینطور بود. ما اولویت را دادیم به اصلاح روابط خارجی و از قطعنامه شروع کردیم. در آن مذاکرات طرف مقابل هم متوجه شد که با یک جریان منطقی در ایران روبروست. البته خوب هم با ما همکاری کردند.

آیت الله هاشمی همچنین افزود: در پایان جنگ در عرصه داخل هم اختلافات تشدید شده بود. راهکار من این بود که دولتی تشکیل دهیم که ترکیبی از جناح های موثر انقلاب (محافظه کاران، مستقل ها و رادیکال ها) باشد و برای تحقق آن در زمانی که اکثریت مجلس در اختیار نیروهای راست بود، در مواجهه با مجلس، بنا را بر تعدیل و تفاهم گذاشتیم.

ایشان تصریح کرد: الان هم دولت اگر ترکیبی از این مجموعه باشد، البته با قید اینکه رییس دولت روی آنها نفوذ داشته باشد، می‌توان امیدوار بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه «ما تا آخر ۸ سال، کارمان را بدون دردسر انجام دادیم» گفت: هم رابطه‌مان با نهادها و قوای دیگر بسیار خوب بود و هم در عرصه بین الملل دستاوردهای خوبی داشتیم.

آیت الله هاشمی افزود: در زمان ریاست جمهوری‌ام هم کوچکترین مشکلی با رهبری نداشتم و در هر موردی که دیدگاه‌های‌مان متفاوت بود من ایشان را اطاعت می‌کردم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در خاتمه ضمن تاکید بر اینکه در سایر موارد هم نظر من همان است که در نماز جمعه بیان کردم و آنها را ملاک قرار دادم، تصریح کرد: در سال‌های اخیر، اکثر طردها و برخوردها نسبت به یک جریان بوده که تعداد کمی هم نیستند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *