بندرماهشهر باید به عنوان پایتخت پتروشیمی کشور نامگذاری شود/ علی چاروسائی

خورنا_علی چاروسائی: “بندرماهشهر در زمان ساسانیان در سال حدود ۲۳۱ میلادی ( حدود ۱۸۰۰ سال پیش) در زمان اردشیر اول بنا نهاده شد که نام اولیه آن ریواردشهر بوده و سپس به ریشهر تبدیل شده است که شهری بزرگ و باستانی بوده است.”[۱]

بندرماهشهر دارای مساحتی بالغ بر ۲۷۱۳ هکتار می‌باشدکه بعد از اهواز وسیع ترین شهر استان خوزستان است و از شمال به اهواز، از غرب به شادگان، آبادان و خرمشهر، از شرق به هندیجان و بهبهان و از جنوب به خلیج فارس ختم می‌شود و یک مرکزیت جغرافیایی در حوزه جنوبی استان خوزستان دارد.

ماهشهر تنها شهر ایران است که دارای خور(شاخه‌هایی از دریا که به خشکی منشعب می‌شود) می باشد که به آن خور موسی گفته می‌شود و از نظر استراتژیک و اقتصادی بسیار مهم است. خور موسی در جنوب ماهشهر قرار دارد و دارای انشعابات زیادی است و یکی از این انشعابات از وسط شهر ماهشهر می‌گذرد.

بندر ماهشهر با احداث راه آهن سراسری و تأسیس و توسعه بندر شاهپور (بندر امام خمینی کنونی) در اوایل حکومت پهلوی ها جان دوباره گرفت. پس از آن، به این بندر برای صدور نفت خام توجه شد و به تدریج با کشیده شدن لوله‌های نفت و با ایجاد مخازن نفت، روبه آبادانی گذاشت.

“با ساخت بندر شاهپور (بندر امام خمینی کنونی) در دوره پهلوی ها، برای اسکان کارکنان و کارگران بندر، تصمیم گرفته شد شهرکی در پانزده کیلومتری شمال بندر ساخته شود. نام این منطقه سربندر شد. در دوران دفاع مقدس، جمعیت سربندر به یکباره افزایش یافت. اکثر افرادی که جنگ زده نامیده می‌شدند به یکباره و بدلیل در امان بودن از حملات رژیم بعثی عراق از شهرهای خرمشهر، آبادان، شادگان و دیگر شهرهای همجوار به سربندر هجوم آوردند و شهرک‌های متعددی مانند شهرک مقداد، دستغیب، و هجرت(شهید صباغان) در آن ساخته شد. این مساله باعث شد تا سربندر بیشتر به صورت یک شهر مستقل در نظر گرفته شود. بیشتر مردم ساکن در سربندر از اهالی الیگودرز، ایلام، شادگان، کرمانشاه، همدان، مناطق بختیاری، آبادان و خرمشهر به این منطقه آمدند.”[۲]

صدور نفت خام از بندر صادراتی ماهشهر در سال ۱۳۲۴ شمسی آغاز شد. بندر ماهشهر به دلیل موقعیت جغرافیایی ممتاز در کنار خورموسی و دسترسی بهتر نفتکش ها به نسبت جزیره خارک، برای حمل و صدور فراورده‌های نفتی پالایشگاه آبادان، انتخاب و به بندری مجهز و امروزی تبدیل گردید. این بندر به عنوان بزرگترین بندر صادراتی خاورمیانه شناخته شد و حدود یک چهارم صادرات کل بنادر کشور از این بندر انجام میگیرد.

در سال ۱۳۷۶ شمسی حجم تخلیه و بارگیری نفتی بندرماهشهر به عددی بالغ بر ۱۴ میلیون تن رسید و توسعه و ترقی بندر، موجب توسعه تسهیلات و تجهیزات شهری و افزایش مهاجرپذیری شهر شد و این تغییرات به تغییر بافت شهر و پیدایش بافت جدید با خانه‌های نوساز برای کارکنان شرکت نفت و پتروشیمی و فعالیتهای وابسته، انجامید.

اهمیت اقتصادی ماهشهر از یک سو به سبب وجود بزرگترین بندر صادراتی خاورمیانه، و از سوی دیگر وجود پالایشگاه گاز طبیعی مایع و همچنین مجتمع های پتروشیمی بندرامام، رازی، فارابی، تندگویان، فجر، امیرکبیر، کارون، مارون، لاله، اروند، رجال، بوعلی، خوزستان و فن آوران میباشد.

شرکت پتروشیمی بندرامام ماهشهر در سال ۱۳۵۲ به صورت مشترک با شرکت ژاپنی مبتسویی شروع به کار کرد که با توسعه آن به بزرگترین پتروشیمی خاورمیانه تبدیل شد که به تنهایی به قطب پتروشیمی کشور تبدیل شد و در حال حاضر در قالب ۶ شرکت که شامل پتروشیمی بندرامام(شرکت مرکزی)، بسپاران، آب نیرو، خوارزمی، فرآورش و کیمیا میشود مشغول به کار است.

با وجود صنایع عظیم بالادستی پتروشیمی در ماهشهر، شرکت های عظیمی جهت استفاده از این قطب صنعتی وارد منطقه شدند و صنایع میان دستی و پایین دستی پتروشیمی را در بخش صنعتی ماهشهر ایجاد کردند و یا در حال ایجاد آن هستند.

از جمله این شرکت ها میتوان به شرکت فارابی، نویدزرشیمی و شیمی بافت اشاره کرد که برخی از آنها در حال توسعه هستند و شرکتهای دیگری نیز درحال سرمایه گذاری در بخش صنایع میان دستی و پایین دستی در ماهشهر هستند.

در کنار این صنایع عظیم، کارگاه های ساخت تجهیزات و تعمیرات صنایع پتروشیمی و همچنین مراکز بسیار پیشرفته آموزش و تحقیقات صنایع پتروشیمی در ماهشهر وجود دارد که با این همه به خودی خود ماهشهر را نه تنها در ایران که در خاورمیانه به قطب صنعت پتروشیمی تبدیل کرده است.

محمود احمدی نژاد، ریاست محترم دولت در اولین سفر استانی به استان خوزستان در سال ۱۳۸۵ و زمانی که در ورزشگاه شهدای ماهشهر در جمع مردم ماهشهر حضور یافت از تبدیل ماهشهر به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی خبر داد. خبری که ماهشهر را بیش از پیش بر سر زبانها انداخت.

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر به عنوان اولین و تنها منطقه ویژه اقتصادی تخصصی در کشور، “ماهشهر” را به گفته دکتر محمود احمدی نژاد به “نگین صنعت ارزش آفرین پتروشیمی در خاورمیانه” تبدیل کرد.

اما در این میان، برخی مسئولان شهری بندر امام خمینی(ره) سنگ شهرستان شدن بندر امام خمینی را در حالی به سینه میزنند که میخواهند در کنار آن صنایع عظیم پتروشیمی ماهشهر را به انحصار شهر خود در آوردند و اینچنین وانمود میکنند که خواسته نا معقول آنها، خواسته مردم میباشد، اما پر واضح است که شهروندان عزیز بندر امامی خود میدانند که این صنایع از ابتدا متعلق به مردم بومی و زجر کشیده ماهشهر میباشد و شهروندان بندر امام سهم خود را از این صنایع عظیم با اشتغال در آن قبلا دریافت کرده اند که همین موضوع هم مورد انتقاد افراد بومی ماهشهر است، اما مهمان نوازی مردم صبور ماهشهر مانع از اعتراضات علنی آنها شده است و این مهاجرین عزیز را با جان و دل در کنار خود پذیرا بوده اند.

اقدامات نسنجیده برخی مسئولان در بندر امام خمینی(ره)، متاسفانه گاها باعث ایجاد درگیری های لفظی و کدورت میان مردم ماهشهر و بندر امام خمینی شده است که به عنوان مثال، به همین خاطر سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر از ترس ایجاد تنش و درگیری های مجدد نام ماهشهر را از انتهای نام خود برداشته و به سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تبدیل  کرده است، این در حالی است که طبق قراری که ریاست محترم دولت با مردم ماهشهر گذاشت، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی متعلق به ماهشهر است و هیچ عذری برای احقاق این حق مردم ماهشهر پذیرفته نیست.

اما نکته مهمی که باعث و انگیزه نوشتن این مقاله بود، پینشهاد نامگذاری ماهشهر به عنوان پایتخت پتروشیمی کشور است.

همانطور که در بسیاری از شهرهای ایران با داشتن یک صنایع دستی یا یک محصول نه چندان مهم نام خود را پایتخت گذاشته اند، مسئولان ماهشهر هم میتوانند در یک اقدام فرهنگی که میتوان از آن به عنوان بزرگترین اقدام فرهنگی تاریخ معاصر ماهشهر نام برد، ماهشهر را به عنوان پایتخت پتروشیمی کشور نام گذاری کنند.

در حال حاضر یاسوج پایتخت طبیعت ایران، لالجین پایتخت سفال ایران و بلداجی پایتخت گز ایران نام دارد. با این حال، بندرماهشهر، که زمزمه صنایع عظیم پتروشیمی اش گوش جهانیان را به ارتعاش در آورده است و محصولات پتروشیمی اش تمامی کارخانه های صنایع پایین دستی پتروشیمی در جهان را به تصرف خود درآورده است و به تنهایی بیش از ۴۰ درصد محصولات پتروشیمی کشور را تولید میکند، این حق را ندارد که در یک اقدام فرهنگی و سمبولیک به عنوان پایتخت پتروشیمی ایران شناخته شود ؟

مسلما این کوچکترین حق مردم ماهشهر در برابر این همه آلودگی های عظیم پتروشیمی است که طبق برخی آمار ماهشهر را به سومین شهر آلوده ایران تبدیل کرده است.

در کنار این نام گذاری سمبولیک و فرهنگی که میتواند از طریق شوری اسلامی شهر یا نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی تصویب شود، آثار مطلوبی در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت عاید شهر میشود.

به صورت خلاصه و کوتاه اشاره ای به آثار مطلوب این امر فرهنگی بیاندازیم. از جمله آثار کوتاه مدت آن این است که با استفاده مکرر مسئولان از کلمه پایتخت پتروشیمی کشور در کنار نام ماهشهر، در مصاحبه های مطبوعاتی و تلویزیونی و یا در صحن علنی مجلس نام ماهشهر در کشور جا افتاده تر و شناساتر خواهد شد که این خود آثار مطلوب واضحی دارد.

از آثار میان مدت آن جذب گردشگر برای شهر میباشد که به دنبال آن گردش سرمایه در شهر به مرور افزایش میابد و همچنین شهرداری موظف میشود برای توجهات جدیدی که نسبت به شهر شده است، رسیدگی های بیشتری انجام دهد و امکانات گردشگری، توریستی و تجاری بیشتری ایجاد کند که این خود باعث رونق عمرانی شهر خواهد شد.

از آثار بلند مدت آن میتوان به افزیش قدرت سیاسی ماهشهر در کشور اشاره کرد و احتمال آن میرود که یک نماینده جداگانه به بندرماهشهر در مجلس اختصاص یابد و حوزه انتخابیه ماهشهر از امیدیه و هندیجان جدا شود تا نمانیده ماهشهر در مجلس فرصت بیشتری برای رسیدگی به امور شهرستان داشته باشد.

همچنین مسئولان شهر به کمک مدیران صنایع پتروشیمی ماهشهر و کمک گرفتن از دیگر شرکت های صنایع پتروشیمی در کشور میتوانند اولین موزه تخصصی کشور در بخش پتروشیمی را در ماهشهر راه اندازی کنند و به مرور آنرا توسعه دهند.

در پایان و با توجه به برکات و آثار مطلوب بسیار زیاد این نامگذاری انتظار میرود مسئولان شهر و شهرستان این پیشنهاد را جدی بگیرند و از آن به عنوان یک فرصت استفاده های مناسب را عاید شهر و شهروندان عزیز ماهشهری بکنند.

علی چاروسائی- آبانماه ۱۳۹۱

منابع:

[۱] تاریخ ماهشهر- فصل چهارم- اسحاق شکیبا

[۲] دانشنامه آزاد ویکیپیدیا

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • آشنا درود بر تو آقای چاروسائی ، جوان روشن فکر ماهشهری افرادی چون شما لازمه ی وجودی شهری توسعه یافته هستند
 • بندرمعشوری سلام ودرود خدا بر شما فرزند برومند و ولایت مدار و دلسوز بندرماهشهر باد. اینجانب که قریب به 7سال پیگیر مستمر امورات اجتماعی بندرماهشهر می باشم به والله به گفته ها و اشاره به حق حضرتعالی که همانه پایتخت پتروشیمی بندرماهشهر باشد افتخار میکنم و جناب آقای چاروسایی تورا خدا بندرماهشهر را تنها نگذارید و امثال شما از نان شب وجودشان برای مردم بندرماهشهر لازم تر می باشد . خدا را شاکرم .
 • سعید تمیمی شهرستان شدن بندرامام حق مسلم ماست .از شهر اغاجاری هم کمتریم ....منطقه ویژؤه زمانی که در حال احداث بود با تابلو منطقه ویژه اقتصادی بندرامام در حا ل احداث بود مگر شما ندیید ..تا چند وقت پیش تابلو ان زیر پل سایت 5 بود ....این که دروغ نیست واضح همه میدیدن ....در ضمن از نظر بعد مسافتی نزدیک بندرامام است نه ماهشهر ...به همین زودی زود شهزستان خواهیم شد ...ما با مردم ماهشهر مشکلی نداریم همه انها برادران ما هستند ..همه یکی هستیم ما باید سعی کنیم امکانات را به منطقه بیاوریم ماهشهر ووبندرمام فرقی ندارد ....امکانات را بطور مساوی تقسیم کنید .
 • سید سلام آقای چاروسائی . عجب مقاله ای بود. جامع و مختصر. پیشنهادتون واقعا جالب بود. ای کاش مسئولین هم فکر روشن و خلاقی مثل شما و امثال شما داشتند. من خودم ماهشهری الاصل هستم اما ساکن سربندرم و واقعا از صمیم قلب خواهان ترقی منطقه هستم. افکار شما منو به یاد جوونای اول انقلاب میندازه. خدا نگهدارت باشه جوون
 • محمد علی علی واقعا" دمت گرم ، گل گفتی ، حال کرد با مقالت اساسیییییییییییییی
 • باسلام واحترام عزيزم قربون اون قيافه سهيونيستي با اون غروركاذب معشوري واون تفكرات تژادپرستانت برم.اخه تاريخ چيه تو پاپتي به غير از يه تل كه مردم تا اب شور مي اومد ميدويدن روش كه زير اب نرن چي تو اين تاريختون ديدي اينا رو از رومز و شادگان وبزي دزديدي چسبوندي به خودت دربيار اون كتتو خجالت بكش از افكار نژاد پرستانت. تو بلانسبت ليسانس مملكت هستي.البته شايد ديپلم هم نداشته باشي . اي خاك توسر اين مملكت كه صهيونيست هايي مثل تو توش ميزارن درس بخونه .همون شاه براتون خوب بود كه خيابوناتونو اسفالت نميكرد .ميگفت اين قوم نبايد گذشتش رو فراموش كنه بايد پاپتي رو خاك راه رفتن به عنوان يك فرهنگ تو خونشون بره.اينقدم به ويكي پديا استناد نكن اينا منابع يهوديها براي گمراه كردن امثال تو هستن.خدا هدايتت كنه
 • ش . م با سلام به آقاي چاروسايي عزيز و تشكر فراوان بخاطر اينكه حق مطلب رو ادا كردند . به نظر من هر جا اسمي از ماهشهر يا سربندر مياد باعث افتخار من كه ماهشهري هستم ميشه ! هر دو منطقه يه شهر رو تشكيل ميده ، تهران به اون بزرگي هم از همين منطقه منطقه ها تشكيل شده ! دقت كرديد چرا معمولا ما خوزستاني ها بيشتر وقتها نسبت به استان هاي ديگه عقب ميمونيم ؟ بخاطر همين افكارمون هستش ! البته خدايي نكرده قصد توهين به كسي رو ندارم اما ما بجاي اين صحبتها بايد به دنبال دوباره رونق دادن استان عزيزمون خوزستان به ويژه مناطق ماهشهر و سربندر باشيم ! به اميد روزي كه صنايع پتروشيمي منطقه دوباره اونقدر رونق بگيره كه هيچ كس فرصت سرخاراندن هم نداشته باشه ! در پايان از همشهري هاي خوبم ( ماهشهر و سربندر ) مي خوام كه دوستانه مطلب بذاريم و به كسي توهين نكنيم . با سپاس
 • م.... با عرض سلام. آقای چاروسایی که کلمه ی آقا لایقت نیست. من سربندری ام. طوری نوشتی که انگار خودت از نسل ساسانی ها هستی. اگه باشی بهتره به همون نقشه های زمان ساسانیت نگاه کن تا مرز جغرافیایی سربندر رو ببینی. همچین مهاجر و انصار بازی هم درنیار. من مهندس اگه تو سربندرم دارم باعث پیشرفت اینجا میشم خیلی هم منتم رو میکشن از تو عوضی هم بیشتر به درد مملکت میخورم.
 • محمودیان جالبه ! کسانی که از سربندر دفاع میکنند با فحش و آقای چاروسائی با مقاله و دلیل و منطق از ماهشهر دفاع میکند ! این کجا و آن کجا...
 • ادتید واقعا درود برشما جوان فهمیده
 • سربندری یه چیزایی تو ویکی پدیا بود که یادت رفت کپی کنی : این شهر (ماهشهر) به دلیل وضع طبیعی مناسب بندرگاهی و اجرای طرحهای صدور فراورده‌های نفتی پالایشگاه آبادان و همچنین نزدیکی به ((( بندرامام خمینی))) و مجتمعهای پتروشیمی مجاور آن، شهری مهاجرپذیر بوده‌است، به طوری که در ۱۳۶۵ شمسی از ۷۱۸۰۸تن جمعیت آن، ۸ر۳۱٪ متولد شهرهای دیگر، ۱۲٪ متولد نقاط روستایی، و ۳٪ نیز اتباع غیرایرانی بودند و بقیه(حدود ۵۵٪ از مردم ماهشهر) بومی‌های قدیمی و اصلی ماهشهر بوده اند پس میبینید که ماهشهری ها هم همه بومی نیستن
 • سربندری اگه از مردمش هم بخوای : 1-بندریان که شامل تیره‌ای از کعبیان قبان عراق بودند که به خاطر طاعون ۱۱۰۶ از عثمانی به ماهشهر آمدند و پس از مدتی فارس‌زبان شدند 2-خانواده‌هایی که در کنار شاخه‌های خور که از دریا به خشکی منشعب شده بود ساکن بودند 3-قنواتی‌ها که به علت مشکلات از بهبهان به ماهشهر مهاجرت کرده و بیشتر به کار کشاورزی مشغول شدند 4-لرهاوبختیاریها و سایر اقوام که از حدود دههٔ ۲۰ و ۳۰ قرن معاصر و حتی قبل از ان برای کار در بندرصادراتی، گمرک و بعدها برای کار در شیمیایی رازی به ماهشهر مهاجرت کردند و بیشتر در ناحیه صنعتی ساکن شدند. ضمن حفظ احترام به همه و دوری از نژادپرستی و صرفا برای پاسخ دادن به این مقاله به نظرتون این قشر طاعون زده و درمانده کشاورز و دامدار و کوچ کرده و ... چه برتری نسبت به سربندری ها دارند؟ به نظرتون ما هم آمونیاک استشمام نمیکنیم؟؟؟
 • شاکی دولت مون خیلی بی انصافه همش میگن تهران وشهرهای بالا پس ماچی ؟پول نفت وچیزای خوبش مال اونا اما مایی که هرساعت ممکنه بریم روهوابااین پتروشیمی هایی که جوونامون روگرفتن وبا این وضع آب وهوا واینقدر وضع معیشتی بدچراچرابایدهمش ظلم ببینیم توی ماههشرنه آبی تصفیه تودولت نه رفاهی نه تفریحی پس تسهیلات چی ؟
 • بتول آقای چاروستایی به فرض که این که ماهشهر به عنوان پایتخت پتروشیمی انتخاب شدکه امربدیهی است چی گیرما میاد بی انصاف نیستم ولی اینامشکل ماروحل نمیکنه دوباره بومی استان کنارغیربومی میان اینوچی میشه کرد
 • افشين اميدوارم خداوند تمام ماهشوري ها را يک جا باهم نابود و سرنگون کند لعنت بر هرچي ماهشهريه لعنت توف
 • افشين اقا عزیز زمانی که ماهشهر خراب شده وجود نداشت تپروشیمی مال سربندر بود چه غلطا که بخواید بگید مال ماهشهره هنوز زوده برا شما اين چيزا بچه ايد
 • فرهاد اقاي چاروسايي؟؟/ با اين مقاله نژاد پرستانت!!!! اولا منطقه ويژه اقتصادي بندر امام خميني ره نه معشور دوما راه آهي سراسري شمال جنوب از بندر شاهپور شروع شد نه معشور سوما ماهشهر پتروشيميش كجا بود كه بشه پايتخت پتروشيمي ايران اون مال بندرامام خميني ره هستش.چهارما شما معشوريها در شهر ما مشغول كار شدين در بندر و پتروشيمي نه ما سربندريها خامسن قطب صنعتي ايران بندر امام هست نه نعشور سادسا شما صهيونيستها با اسم امام خميني مشكل دارين كه ميخواهيد ان را پاك كنيد و در آخر به كوري شما طايفه صهيون و چوپان بزودي شهرستان شدن بندر امام خميني اعلام ميشه چشمتون كور
 • فرهاد بابا نچايي با اين مقاله مزخرفت چاروسايي اگر بندر امام و ضنايع پتروشيميش و بنادر كشتيرانيش نبود به چه چيز ماهشهر ميخواستي استناد كني!!!! خوبه كه بنادر و كشتيراني كه بزرگترين بندر خاورميانست و منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي بندر امام خميني (ره) مال سربندره اگر مال شما بود كه خدا هم بنده نبودين مطمئن باشيد زره اي از حق مسلم شهرستان بندر امام خميني كوتاه نمياييم و اجازه چپاول حدود و خقوق شهرستانمان رو به شما نخواهيم داد
 • tvihn ohk شهرستان بندر امام خمینی (ره) حقی از دست رفته و فراموش شده همانگونه که اطلاع دارید بندر امام خمینی (ره) با داشتن بزرگترین بندر تجاری خاور میانه و پتروشیمی های متعدد یکی از شاهرگهای حیاتی کشور ایران میباشد و در طول عمر خود باعث آبادانی و پیشرفت کشور و بسیاری از شهرهای منطقه شده که ماهشهر نیز از این قاعده مستثنی نیست. ماهشهر که در ابتدای امر روستایی با یک بندر کوچک صیادی مردمی فقیر و روستایی بوده، سهم بسیار کوچکی از داد وو ستد محلی را داشته که بزرگترین وسیله دریایی پهلو گرفته در آن لنجی باری بوده که مردم در ابتدا با دیدن آن وحشت کرده و سپس آن را فراری دادند. جهت آشنایی با حال و هوای مردم ماهشهر شما را به کتاب سفر نامه ناصر خسرو و محبتهایی که به ایشان نکردید ارجاع میدهم. اگر خوشتان نیامد شما دانید و جناب ناصر خسرو. بعد از افتتاح و شکوفایی بندر شاهپور مقداری از درامد این بندر صرف توسعه این بندر شد که از قبل آن ماهشهر نیز به نوایی رسید. همانا این علف بسیار به دهان مردم ماهشهر شیرین آمد و وسیله ای شد برای چاپیدن این بوجه و ملت ساده و صبور سربندر این لطف را به مردم ماهشهر کردند و ایشان را همانند خود انسان دانستند اما غافل از آنکه نژاد پرستی و دل چرکین مردم ماهشهر که فقط نژاد خود را شایسته این پول باد آورده میدید این پول را حق مسلم خود می دانستند و به مرور زمان این لطف مکرر مردم سربندر به حق مسلم مردم ماهشهر تبدیل شد. که حتی بعد از این همه مدت نیز مردم ماهشهر حاضر نیستند به سهم 50 درصدی از عوارض بندر امام خمینی ( ره) و پتروشیمی ها قانع باشند و همه این پول را برای خود میخواهند. آخر نژاد پرستی تا چه حد؟ تا کی؟ آیا شما مسلمان هستید و به برابری انسانها اعتقاد دارید؟ دوست گرامی نژاد پرستی در جهان امروز جائی ندارد. چرا شما به 50درصد عوارض راضی نیستید؟ آیا خون شما رنگین تر است؟ آیا شما کسانی نیستید که در جنگ تحمیلی مهاجرت کرده و شهر را خالی کردید؟ آیا مردم سربندر کسانی نبودند که با آغوش باز جنگ زده ها را پذیرفتند؟ مردم صبور و مهربان سربندر هرگاه که برای کوچکترین حقوق حقه خود مثلا بیمارستان تلاش میکنند با این جواب مواجه میشوند که در محدوده 30 کیلومتری بیمارستان وجود دارد. آیا بیمارستانی که الان در ماهشهر هست از حق عوارض مردم سربندر نیست؟ آیا فقط شهر شما باید دانشگاه داشته باشد؟ سئوال اینجاست که تا کی میخواهید به خوردن حق مردم سربندر ادامه بدهید؟
 • شیرازی مال این ... خوریا نیستینننن مسخره ها برین اصالت پیدا کنین از کی تا حالا ماهشهریا هم روشنفکر پیدا کردن
 • ایمان جناب چاروسایی، سکوت بهترین و محترمانه ترین پاسخ در اعتراض به اکاذیبیه که نشر میکنید.
 • حامد اقای چاروسایی اولا تو خودت ماهشهری نیستی مال دهاتا هندیونی اگر اشتباه نکنم مال چم گله ایی در ضمن مقاله تم جز مغلطه چیز دیگه نداره ..چرا مزخرف میگی تمام اسناد و مدارک و اساسنامه قانونی پتروشیمی و منطقه ویژه و گمرک و سازمان بنادر به اسم بندرامام خمینی ثبت شده کدوم ماهشهر این چرت و پرتا چی میگی خودتون از دهاتا بهبهان اومدین از بومی گری حرف میزنین ما متولد بندر شاهپوریم اینجا بزرگ شدیم شر وور چرا میگی برو بابا شماها از دهاتا بهبهان و هندیجان اومدین تماتون یا مال دهملا ین یا چم خلف یا دیرک یا زیدون ..چمع کن بابا خدا روزیتو یه جای دیگه بده...به کوری چشم شور شما معشوریل ما بزودی شهرستان میشیم واز نظر شما که مثل اسراییلی ها میخان خاکمون رو تصرف کنین خارج میشم.بر حسودش لعنت..دیگه به اسم مقاله شر و ور و مغلطه ننویس برو همون چم گلله خرابتون...
 • محمد جواد آقا کوچولو زیاد حرف میزنی کلاس چندمی که حرف میزنی فکر کنم دیپلمی.............
 • نام(لازم)... پیشنهاد مناسبی است که امید است مورد توجه واقع گردد.
 • ست اسپه. دریا نورد ایرانی آقای چاروسائی گرانقدر-من دراندازه کمی به پژوهش درتاریخ. به کند وکاو زیادی پرداخته ومی پردازم. ما برای آگاهی شما از جایگاه بندرامام.همین بس.که در نخستین منطقه آغاز راه آهن سراسری قرار داشته،وبندری در پس کرانه ومصون از خیزاب های خلیج پارس،باژرفای بسیار مناسب،وپزیرای بارگیری یاتخلیه 50فروند کشتی(همزمان)، وتنها بندر ایرانی با این گنجایش درخلیج پارس است.......تنها بندری که عملیات پیلوتاژ در مسیری پرپیچ وخم به درازای48مایل دریائی وسیله ناخدایان ماهر وباتجربه.....که درآبهای خلیج پارس ودریای کاسپیان درشمال ایران مانند ندارد.... بویژه.گزشته بندرامام/شاپور پیشین،همینطور.معشور یا«مس پیان»دوره ساسانی،وماچول.دوره سده های سوم تانهم.ه.ق. ومعشر(برگرفته از نام«معشر»راوی بزرگ اسلام)که کم کم با اندکی فرسایش ولغزش.به معشور.تغیر نام یافت،درسالهای پایانی حکومت متقاطع500ساله مشعشعیان بر باختر خوزستان(پیرامون هویزه)(ومدتی بر رامهرمز،معشور،هندیان،...معشور زیر فرمان یکی ازبازماندگان سید محمد مشعشع.بنام (بندر) بزر گ خاندان «بندریها»قرار گرفت.نام معشور میان بومیان بنام(بندر) مشهور شد.البته نه بندری که کنار دریا باشد.بلکه بندری که نام یک شخص بود(تا1320.ه.خ)مردمان ویرا ودانای 75 ساله به بالا-این نام رابخوبی بیاد دارند.نام معشور از زمان1305به پس با صدورشناسنامه درایران.دوباره به معشور نامور شد.معشورتا زمان ساسانیان بسبب واقع شدن جای پیشین اش(همین تل کافرون)ماهیت بندری داشت.بندری نظامی برای رویاروئی با دزدان خلیج پارس واندکی ترابری دریائی کالاهای وارده بازرگانی ازرامهرمز(رامز)تلاش اندکی داشت.پس از ساسانیان(بندر مس پیان)=«ماچول ،معشر،معشور،بندر،معشور،ماهشهر»با نخستین یورش جنگی منهدم وویران شد.با ورود مردمی از تیره آریائی بنام(چول) به اینجا.وساخت-سازه هائی چند برتل ویرانه های «مس پیان»دوباره رونق اندکی بخود گرفت.معزالدوله دیلمی.برادر عضدالدوله دیلمی.که کارهای زیادی در آبادانی بنادرخلیج پارس انجام داد-خود نیاز به گفتمان زیادی دارد. با ویران شدن ساختمانهای ساخته شده بدست چول ها ویاری دیلمیان.که شاید دراثرزلزله یامتروک شدن به این سرنوشت منجر شد.بخش دومی پس از یک سده یابیشتر عده ای ازمردم باز مانده از چول ها که بسبب قنات کنی درکرمان به کنواتی،کند آپی یا چیزی شبه به این نامواژه ،باریشه پارسی دری )که(نیاکان همین قنواتی ها)هستند. در درازنای چند مرحله به اینجا کوچ کردند ،هردوتیره(قنوات بندری.دارای تباری آریائی وهم تبارهم. و همه معترضین به شما(که بیجا هم نیست ولی اعتراضاتی کودکانه.به کنشهای کودکانه وازبن بی پایه شمارادرمی گیرد) من کسانی چون پشما ومعترضین بشمارا فرزنداناین آب وخاک مقدس،واگر اجازه دهید.چون بچه های خودم ندیده دوست دارم.شماها همه پاک نهاد وناب هستید. از حاشیه رفتن کناره میگیریم وبر گردیم به متن اصلی.با ساختن خانه های گلین درشمال تل کافرون(بندرمس پیان)معشور ماهیت وخصیصه بندری را ازدست داد. باتصمیم شرکت نفت(بریتیش پترولیوم)که عمده وبیشتر سهام شرکت نفت ویلیام ناکس دارسی(تبعه استرالیای مستعمره بریتانیا)درسال دوم جنگ جهانی اول(بدلایلی که شرح زیادی را می طلبد)دو اسکله دردونوبت با فاصله ده سال درمنطقه(بند) ساخته وبه یک بندرنفتی برای تاراج نفت خام ایران گام برداشتند تاریخ آغاز این بندرسازی شرکت نفت با تاریخی که آقای چارسائی عزیز اعلام کرده نزدیک به نیم سده تفاوت دارد.... آقای چاروسائی.برداشتهای مستند خودرا از نوشته های (کاملا بی پایه وبنی که درسالهای اخیر.وسیله افرادی نا آگاه که برخی از آنها.حتی دارای مدرک دکترا(از آن مدارک کیلوئی باید یادکرد)جوانان مخاطب خودرا سخت گمراه میکند،کارتاریخ نگاری به دکترا وفوق لیسانس.ارتباطی ندارد؟-مگر هرودوت،گزنفون،کتزیاس یونانی دروغگو،یا شادروانان.طبری،ابن اثیر،حمدال...مستوفی،ابوریحان بیرونی.و...دارای مدرک کلاسیک یا آکادمیک بوده اند.تاریخ نگاری.یک حرفه مقدس وباید مسلح به منش امانت داری باشد. اگر شرکت نفت.همانطور که قرار بود.بندرنفتی را در15 مایلی باختر بندر امام(پیش از ساختن بندر امام) می ساخت(شرحش دراز است) بندر معشورکنونی ساخته نمیشد،شرکت نفت برای عدم پیشروی خانه سازان معشور کهنه(با نصب علائم بتونی در دویست متری باختر (آبراهه خوره کون)تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی این (تمبور)ها یعنی علائم بتونی وجود داشت. درسال1340.معشور دراثر تلاش فراد بسیاربانفوذمنطقه که آرزوی نشستن بر کرسی مجلس شورا رادر پرورانده.وباتمهیداتی فرومایه ای وشیطانی.هر طور که بود معشور را به شهرستانی مستقل در آوردند....اما از آنا که نخواست.آن عوامل.آرزوی نماینگی مجلس راباخود درسالهای پسین تر بگور بردند- یکی ازعوامل اساسی پس ماندگی بندر امامدر شهرستان نشدن در پیش از معشور،غیربومی بودن مدیران کل بادر،گمرکات،راه آهنودیگر ادارات بزرگ بود.وعلت دیگرش سرگرمی بومیان بندر امام.درکار شبانه روزی و...بوده برای آگاهی شما باید بگویم زمانی که مردم معشور کهنسال.(که من کوتاه شده آن را بنام معشور کهنه میگویم)شبها ازچراغ موشی وفانوس برای روشنائی بهره میگرفتند(تا سال1326) چراغ کارگاههای بندرامام از برق ژنراتورهای .محوطه بندر واز1309خانه های کارکنان بندر وراه آهن وگمرک.با لامپهای(میخی)که بعدا پیچی شد.منظره زیبا وبدیعی را برآبهای پیرامون بندرنورافشانی میکرد وبازتاب این انوار در شبها خودبندر رابه یک بندر رؤیائی در آورده بود. بخشداری بندرامام/شاپور پیشین-درسال 1325تأسیس شد.بدستور آقای مصباح فاطمی استاندار خوزستان.آقای مهندس علی محمد مقدم رئیس وقت اداره بندر.به سمت بخشداری این بندربرگزیده شد.4سال بعد معشور از دهستان تابع شادگان به بخش در آمد.نخستین بخشدار معشور کسی بنام آقای سلیمانی بود.که بسبب عدم وجود خانه مناسب در معشور قدیمی یاکهنه.هراز چند ماه یکبار، دوسه ساعت در خانه یکی از محترمین معشوراتراق وسپس به شادگان میرفت...تا پیش از 1329-شرکت نفت سابق.از دادن هرگونه خانه کوچکی به مسئولین کوتاه پایه -دارائی،پست وتلگراف،اداره گمرک وفرهنگ وژاندار مری در منطقه(کواتر=ناحی صنعتی کنونی=زیستگاه کارکنان نفت) بشدت پرهیزداشت- واین در حالی بود.که کارکنان ادارات بزرگ بندر وراه آهن وگمر و...دربهترین ومجلل ترین ساختمانهای بزرگ ساخت مهندسین آلمانی وابست به شرکت(یولن کمپانی) وبعدها(کامپساکس عضو سندیکائی جهانی راه آهن) وجالب اینکه برایبی اثر کردن گرما بلدی دیوار وسقف این خانه ها4متر بیشتر بود(این خانه ها با یورش ناوهای انگلیسی لارنس،کاک شیفر،کانیمبلا،نایف.درساعت3./4بامداد3/6/1320-بادستکاری در این خانه ها برای اسکان افسران آمریکائی،انگلیسی،کانادائی،استرالیائی وساختن صدها مجتمع بزرگ آجری موقتی برای سربازان هندی وگورخائی.وتمرکز اماکن ستاد جنگی،میهمانسرا،سینما،و..... چهره زیبای این بندر بزرگ وراهبردی را بگونه رقت باری در آوردند برای اسکان بیش از 30 هزار سرباز دیگر هندی وچند صدنفر افسر آمریکائی وانگلیسی.در سربندر بساختن مجموعه های آجری وبرای اسکان 60 هزارکارگر ساده ایرانی به ساختن مجتمع های چوبی وبوریائی بگونه مهندسی پرداختند.این شهر بزرگ در سربندر که از سال1320تا1325 دوام داشت.همه گونه امکانات تفریحی،سینما،باشگاه،کارخانه برق،یخ سازی ومرده شویخانه.....وشهرداری بنام مستر آدامزبرایش برگزیدند.... این شهر از کنار خور تیمور پشت پلیس راه.تانیمی ازجنوب سربندر کنونی در امتداد خط آهنبا گستره ای4در2کیلومتر با بازاری بزرگ....صدها نفر از بومیان معشوردر اینجا وخود بندر بکار اشتغال داشتند که بیشتر نزدیک به همه آنان رخت سفر ازجهان ما بر بسته وبه سفری همیشگی رفتند.کارخانه بزرگ مونتاژ تانک درسربندر.هزاران تانک را آماده وبه روسیه درجنگ با آلمان هیتلری بود فرستاده شد،هزاران صندوق بزرگ محتوی قطعات هواپیمای جنگی.از اینجا به اندیمشک(کناردزفول)که وسیله مهندسین شرکت (یو.کی.سی.سی)سرهم شده وتحویل خلبانان روسی میشد.واز همانجابه روسیه پرواز میکردند....ببندر امام به پناهگاه- 8کشتی آلمانی وایتالیائی(دول محور که با دول متفقین)در جنگ بودند،تبدیل شد.نبرد لنگرگاه در اثر با ارزش ریچارد استیوارت افسر نیروی دریائی آمریکا در ناوهای رزمی بیگانگان مستقر دربندر از این رویداد کاملا یاد کرده،آقای خلیلی عراقی هم کوچکترین رخدادهای بر رفته بر این بندر نوپا،که به اندازه یک بندر باستانی حکایت از رخدادهای بزرگی میکند. آیا-شهرستان نشدن این بندربزرگ و نامورایرانی که متعلق به یکایک ایرانیان میهن پرست است.باید سبب خرسندی وخشنودی برادران معشوری-گردد،این بندر(امام)به کدامین گناه باید هدف آماج اعمال آزاردهنده ا ی که مانع از برخورداری شهرستان شدنش گردیده،چه لذتی برای آن بخش از جوانان خودستا ونادان وبهتر بگویم جاهل را درپی دارد.ومتعصبانه.پتروشیمی بندر امام را بتدریج پتروشیمی ماهشهر....همه اسناد.قراردادها،روزنامه ها،اخبار صدا وسیما که همه درآرشیوهای سازمانهای مربوطه نگهداری شده اند وموجودند.همه از پتروشیمی بندر امام(قبلا بنام شاپور بر گرفت نام پیشین بندر امام میباشد) یقین داشته باشید من وامثال شماها.با این تلاشهای مذبوحانه ومسخره وازبن بی پایه و مایه.نمیتوانیم رخدادهای تاریخی را عوض کنیم.شما با این همه مدارک دربیرون از کشور(شرکتها،پیمانکاران،مراکز اداری کشتیرانی ها،وشرکتهای طرف قرارداد پتروشیمی در سالهای گزشته وهزاران سند استوار دیگر... چه می کنید؟! بندر معشور که ازهمه امکانات پتروشیمی بهره برده ومیبرید ا.بنابر این این گونه دروغ پردازی های کودکانه از یک انسان بالغ ودانا بدور است .که دل مردم ساکن سربندر(وابسته بندر امام) رااینگونه برنجانید. شمامعشوری ها بایداندیشمندانه وخردمندانه مردم سربندر را در شهرستان شدن شهرشان صمیمانه ومجدانه یاری دهید.وچیزی از شما کم نمیشود.سرانجامش کاری است خداپسندانه برابر وجدان انسانی شما.... من بیشتر پیامهائی که برای شما فرستاده شده درسایت شما دیدم.از متن این پیامها.دانستم که اینگونه خطاب ها.بسیار کودکانه است. اما خوب که اندیشیدم.به این نتیجه رسیدم.که شما وامثال جنابعالی.هم کودکانه ولجبازانهبه تحریک احساسات پاک مردم بندر امام(سربندر) دست زده اید. اشتباه دیگر شما،استنداد به نوشته های بی پایه.که آکنده از مطالب نا آگاهانه.و.... فرزندم از این پیر دیر که هم به بندر امام وهم به بندر ماهشهر علاقه واقعی تا اندازه وابستگی دارم.بشنوید.(کوتاه سخن) جوان مردانه،خردمندان.اندیشمندانه.بیندیشید. وبیاری مردم هم میهن وهمجوار خود بشتابید.واز هر کاری که به شهرستان شدن بندر امام می انجامد دریغ نورید. شما میتواید با نوشتن نامه های منطقی به مسئولین استان ووزارت کشور.گامهای شرافت مندانه ای در کمک ویاری به مردم بندرامام(درسربندر) کوتاهی نکنید.شماهادر هردوشهر.برادران وخواهران یکدیگرید.....من از خدای مهربان برای شما ودیگر کسانی که همسایگان خودرا ارج می نهندخواستارم ودرپایان آرزوی تندرستی،آبرو،زندگی نیک خانوادگی واجتماعی همراه بانیکو اندیشی که از ویژه گیهای ایرانیان مسلمان است را ازپیشگاه آفریننده جهان هستی خواهانم. در پایان،بدور از خودستائی.بشمامیگویم.اگر خواستار آگاهی یافتن از رویداهای تاریخی (خرد وکلان) این دوبندر گرنقدر.من در جایگاه پیرسالی وواپسین سالهای هستی موقتم دراین جهان گسترده.بگونه ای میهمانم.میتوانید پیش ازسفر ورخت بربستنم از این جهان ازاندوخته هایم بهره ببریدباور کنید.اگر سودی نداشته باشد.زیانی هم درپی ندارد.اگرمیخواهید.این سایت یا وب ساید یاهرچه که من نامش را دانم.گرانبار،آکنده از داده های استوار وارزشمند.ومورد نگرش همه فرهنگ دوستان جای گیرد.بی پیرایه همه را به کریاس وآستان شماهدیه کنم.باشد که از این راه شمای عزیز راخشنود کنم. برای آگاهی شماباید بگویم من دکترا ندارم،نه تحصیلات آکادمیک.انسانی نرمال،که از12 سالگی.چند روزنامه ومجله را آبونه بودم.وبیش از 65سال به خواندن نوشته های تاریخی کارورز بوده ام.بطوریکه شبهاتانزدیک بامدادان میخواندم وفیش برداری میکردم.چند کتاب مهیای چاپ اند،دوتای آنها(اطلس تاریخی خلیج پارس حاوی آگاهی های زیاد وتصویرهای نادر ازخلیج پارس از400پیش از میلاد)ودیگر(تاریخ چگونگی پیدایش وبرپائی نخستین دولت ایران در منطقه....) وبرای ارائه رویدادهای بر رفته بر بنادربزرگ ایران هریک جداگانه.....اما دریغ از جیب خالی.دربدوش گرفتن هزینه چاپ....گرچه چند سازکان دولتی خواستار تقبل چاپ ام بنام سازمان مربوطه بخود هستند.من دراین باره ممسک وبخیل نیستم،اما به شیوه معمول.کتبی که از سوی تشکیلات دولتی عرضه میشود. کمتر مورد توجه،واستناد به آن.وجهه درستی ندارد.حال این طرزاندیشیدن درست یا نادرست.چنین است.من خودم چند سند از جمله بولتن های سازمای که در آن کارورز بودم را.آکنده از اشتباهات،دروغگوئی،ارائه آمار درست ونادرستگزافه گوئی.واغراق...بنابر این،این گونه اسناد ازجایگاه استواری برخوردار نیستند.برای نمونه به سایت فرمانداری ماهشهر نگاه کنید.....خدا نگهدار شما وهمه خوبان.که کم نیستند
 • درویش سلام جانا سخن از زبان ما میگویی.ولی یه خورده دقتت رو بیشتر کن.... راستی در جواب این دوستمان که تاریخ نوشته باید بگم که معشور از عشر و ده یکم گمرکی است ... و ماه شول نام داشته بدلیل اینکه خراج حکومت شولستان بوشهر را میداده است.....
 • وحید زنده باد دریانورد ایرانی ! برای شما آرزوی بهروزی و پیروزی دارم . 3>
 • وحید با درود به دریانورد ایرانی ؛ بسیار زیبا ، روان ، مستند و ارزشمند بود ! بسیار استفاده کردم ! مباد که حقی ، ناحق گردد ... برای شما شادی آرزومندم . 3>
 • بابک آقای دریانورد ایرانی ، لطفا نشان یا ردّی از خودتان به ما بدهید تا شاید بتوانیم ذره ای از دریای دانش شما را بچشیم . در صورت امکان .
 • سته اسپه دریانورد ایرانی بادرودازبن مایه دلم به شمافرزند گران مایه(درویش.. گران مایه).از خرده گیری شما بر نگاشته ام.بسیار سپاس گزارم.چراکه این خود نشانگر وارسی وبررسی کنج کاوانه درستینی ازنوشته من که از سوی شمابجا آورده شده.افرین برشما.....اما نگفته ایراد شما کدامین است؟! اگرمی گفتید.من تنها سپاس گزار شما میشد.بلکه به سمت وسوئی در زدودن آن پرداخته.ودرآینده وکَرَت پسین تر ازدنباله(بگفته شما دقت بیشتریمیکردم)زیراسخن شما برای من بگونه پند همیشگی میشد،وازآن شیوه که ازدیدگاه آن فرزند گرامی(همراه با بی یاکم نگرشی من بوده.دوری کنم.پند مرا که بدرستی روزگاران بیشتری را پشت سرنهاده وانداندام وروانی کی باچشیدن مزه سردی وگرمی وستم روزگاران گزشته «مشت ومال شده»دیگربا هشیاری پیشتری .درنوشته هایم از(بیدقتی)دوری نمایم. اگرمن بجای (حرف ذ-ز وبجای ث-س.و...مینویسم) دقت مرا درپاسداشت زبان نیاکانی من وشما ودیگر هم میهنانمان است.ونه چیزی بیشترازاین.-اگر جزاین ایرادی رابرمن دارید.باید بگویم کسی جز«خدای مهربان) بدون ایرادنیست.وشما میتوانید وباید بتوانید.این ایرادرادر بی یا کم سوادی من جستجو کنید.ومر وامدار خودنمائید.چون من در مرزسالهای واپسین دهه80سالگی که برای من بمانندایستادن برلب پرتگاه یستی است.بازه خرسند میشوم کهچیز تازه ایرابیاموزم.ازشما دوستانه خواستارم که چنین نیندیشید.دلتنگی یک پیرسال را سبب شده اید.ومیخواهم بازهم دگربار روشن وبی پروا.آنچه که درسخنانم نادرست بوده.مرایاد آوری کنید. شادزی-دوستدار وعاشق دل خسته بندرامام.وجوانان خوب آن. آنکه شماراهمچون فرزندش دوست دارد.- دریانورد خسته پا- درویش گرامی ودوست داشتنی-نوشته بودید-که «باج،باژ» شولستان به بندربوشهر(ته .او .که)داده میشده.بانگرش به فاصله کم میان شولستان=چولستان ودریابیگی بوشهر.کاری بدیهی بوده.گرچه (من ازاین موضوع نا آگاهم)وآنرا ردنمیکنم- اما مردم چول که قنواتی ها.در مسیر کوچ«چول ها) چندی درکرمان زیسته اند-چون سرزمین کویری وبیابانی کرمان از آب برای آبیاری در برزیگری کشتزارها- از آنجائی که اه اینان در گزشته مردمان پرتلشی بوده اند.ازاین رو برای گزران زندگی وبانگرش به اینکه زمبن داران کرمایی.به قناتها وکاریزهای زیرزمینی نیاز شدیدی داشته اند،مردم چول تازه واد.دستبه کندن قنات برای زمین داران زده.واز آن پس درمیان(چول های هم تیره خود به قنوات.(وبا اضافه کردن یاء نسبت)به قنواتی شهرت گرفته اند-امادرباره نامواژه قنوات.چنین پیداست.کهاین نام پیش ازاین درسده های پییشینباید از واژه(کندآپ)یاواژه ای پارسی. از این گونه...بنابشیوه گزشته های دور.حرف(ک یا گ)به (ق) عربی تغیر یالغزش یافته-دیگراینکه.چولهای شولستان کنونی.شاید دویست سال پیش ترازچولهای مشهور به قنوات از مسیر ایالت پارس به دامنه های انتهایکوههای زاگرس درکهگیلویه.وازاینجا گزشته واردبهبهان=(بی بیان)شده ودرجنوب کارون بویژه.در بندر «مس پیان» کهاکنون «تل کافرون»درچندصدمتری جنوب ماهشهر کهنه بر ویرانهایمنهدم شده این بندر هخامنشی.به ساختن سازه هائی دست زده.کهاین سازههم آنطر که نگارنددر72سال پیش دیدم(آثار دیوارها وآجرهایش دربرخی نقاط تانیم متربجامانده بود.وکوچه هایش دردیدرس بود.به روی.گرچه ظاهراچولهای(قنواتیها)در معشوربا شولیان شولستان ازهم بدورند.اما ازیک تبارند.اگر بخواهماین موضوع ذابیشت بشکافم.فرصت بیشتری را می خواهد..در کتابیبنام تاریخ ماهشهر ازباستان تا کنون،وچگونگیوزمان آغازبکار شرکت بریتیش پترولیم.وسبب انتخاب این بندرنوپا .اگر زنده بمانم واز نظرمالیممکن شود.بزودی به چاپ خواهد رسید.همینطور کتاب مستند با تصاویری از خلیج پارس درچندسده پ-م-(اطلس تاریخی خلیج پارس)در یکهزار صفحه... آن شادزی-بدرود.دریانورد.
 • نام(لازم)... مرگ بر ماهشهر و ماهشهری حق مردم سربندر گرفتنی نیست بلکه دادنیست ما مردم سربندر فردا حرکت اعتراضی خود را به گوش دمسئولین میرسانیم
  • Mahshaher خخخخخ سربندر شهرستان نمی شود ماهشهری هستم غیرتم بالا خاکم را نمی دهم
 • نام(لازم)... سلام دوست عزیز بدون نام میشه بگید نتیجه اعتراضتون به کجا رسید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • با افتخار بچه های شهرستان سربندر مو الان که دارُم این مقاله رو می نویسُم در حال خَردن اوباقله و اوخایه و اووووتلیتم . چاس چی خَردی؟ کُر چاروسایی؟ شما پایتخت دهات چم خلف هم نیستید. گَرتِ باقله زدی توهم ورت داشته یا گَرتِ جفت هندی؟ پسرم یکم به استراحت نیاز داری. روانت پریشان شده... غصه نخور استان که شدیم شما را به عنوان روستای پایین برره می پذیریم. غم آخرتون باشه.
 • با افتخار بچه های شهرستان سربندر به شیر ِ شتر خوردنُ ، اوباقله و اوخایه و سوسمار ، معشوری را رسیده است به جایی کار که تخت کیانی کند آرزو................... تُفُ به این روزگار........ تُفُ به این روزگار.
 • سربندری به شیر ِ شتر خوردنُ ، اوباقله و اوخایه و سوسمار ، معشوری را رسیده است به جایی کار که تخت کیانی کند آرزو................... تُفُ به این روزگار........ تُفُ به این روزگار.
 • پارسی من واقعا متاسفم برای آقایونی که به خودشون اجازه میدن اینجور توهین کنن ، آخه مگه این آقا به کسی یا قومیتی توهین کرده که شما اینجور ناسزا میگی؟ بعد شما آقایون ادعا کلاستون هم میشه ؟ هر وقت عقل این آقایون کامل رشد کرد بعد بیاین صحبت از شهرستان شدن بکنین،کسانی که از این ادبیات استفاده میکنن رگ وریشه شون مشخصه که از کجا اومدن................ خیلی متاسفم براتون.
  • امیر همه می دونن مدیر سایت طرفدار معشوری هاست تم ام مقالاتش از شهرستان شدن بندر امام و حوضه و.... که اگه سرچ کنین می فهمیم داره رو روح وروان ما کار می کنه یه جوری داره به ما فحش میده انگار ما آدم نیستیم من پدرم تو پتروشیمی بندر امام شرکت بسپاران کار می کنه و هیچ مزایایی برای ما نداره ،نه درمانگاه داره ،نه خانه شرکتی و نه ورزشگاه حتی شهرک ممکو داره از منافع ما استفاده میکنه از عمد نمایندگان پتروشیمی که همه ماهشهری هستند و فرماندار ماهشهر بیرانوند مردم غیر بومی استخدام می کنن که فردا بگن جمعیت کارمندان بندر امامی پتروشیمی کمتر هست و بیشتر سهام پتروشیمی باید مال ماهشهر باشه همتون تو اون دنیا حقی که از مردم خوردن و پس میدین از مال دنیا دل ببندین و حق مردم بد بهتون بدین
 • للی سربندر شهرستان خواهد شد فرمانداری هم دارن درست میکنند ماهشهری های بدبخت سربندر یا بندر امام خمینی ره همین الان هم هست کاری نکنید اتومبیل پلاک طویله ط 24 را در سربندر راه ندهیم طویله بهتر ماهشهره که پلاکش ط 24 به طویله مشهور شده ها ها ها ها .....
 • فرهاد من معتقدم این وبگاه انگلیسی روسی خورنا این نظرات را تعمدا جهت ایجاد اختلافات بیشتر بین مردم سربندر و ماهشهر به نمایش میگذارد. باشد که دوستان بیشتر تفکر کنند و ماهیت این وبگاه را بشناسند.
 • علی بهار با سلام و شادباش نوروزی....علی بهار http://www.baharnews.ir/vdcjxyev.uqeyizsffu.html
 • IRAN بسم الله الرحمن الرحیم همه می دونن مدیر سایت طرفدار ماهشهری هاست و تمام مقالاتش از شهرستان شدن بندر امام و حوضه و.... که اگه سرچ کنین می فهمیم داره رو روح وروان ما کار می کنه یه جوری داره به ما فحش میده انگار ما آدم نیستیم من پدرم تو پتروشیمی بندر امام شرکت بسپاران کار می کنه و هیچ مزایایی برای ما نداره ،نه درمانگاه داره ،نه خانه شرکتی و نه ورزشگاه حتی شهرک ممکو داره از منافع ما استفاده میکنه از عمد نمایندگان پتروشیمی که همه ماهشهری هستند و فرماندار ماهشهر بیرانوند مردم غیر بومی استخدام می کنن که فردا بگن جمعیت کارمندان بندر امامی پتروشیمی کمتر هست و بیشتر سهام پتروشیمی باید مال ماهشهر باشه همتون تو اون دنیا حقی که از مردم خوردن و پس میدین از مال دنیا دل ببندین و حق مردم بد بخت وبی امکانات رو بدین بدین