کارت‌های معافیت قدیمی فاقد اعتبار است

خورنا: سردار سیدحمید صدرالسادات رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با حضور در غرفه خبرگزاری فارس در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها درباره کسانی که مشمول دوره خدمت ۲۱ ماهه می شوند اظهار داشت: کسانی که طبق مقررات جدید از ابتدای سال ۹۱ اعزام شده اند، مشمول ۲۱ ماه خدمت وظیفه عمومی هستند اما مشمولان قبل از سال ۹۱ که همچنان در حال خدمت هستند، ۱۸ ماه خدمت می‌کنند.

وی ادامه داد: طبق قانون دوره خدمت وظیفه عمومی ۲۴ ماه پیش‌بینی شده است اما اکنون با ۲۱ ماه خدمت، نیاز نیروهای مسلح کشور تأمین می‌شود و فعلا دوره خدمت وظیفه عمومی همان ۲۱ ماه است.

آغاز طرح تعویض کارت‌های پایان خدمت از مهر

صدرالسادات درباره اجرای طرح تعویض کارت‌های قدیمی معافیت و پایان خدمت خاطرنشان کرد: این طرح از سال ۸۹ آغاز شده و تا دو ماه قبل مربوط به کارت‌های معافیت در حال اجرا بود. استقبال خوبی از این طرح انجام شد اما هنوز طبق آمار ما تعدادی از مردم مراجعه نکرده‌اند. این افراد باید مراجعه کنند زیرا کارت‌های معافیت قبلی از گردون اعتبار خارج شده‌اند و اگر بخواهند گذرنامه دریافت یا اقدامی کنند که نیازمند کارت معافیت باشد، کارت‌های قدیمی دیگر اعتبار ندارد.

وی ادامه داد: متقاضیان می‌توانند با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰، برای تعویض کارت اقدام کنند. از ۲۲ مهر برای تعویض کارت‌های پایان خدمت اقدام کرده‌ایم و در مرحله اول کسانی که از تاریخ اول فروردین ۸۵ خدمتشان به پایان رسیده است می‌توانند برای تعویض کارت اقدام کنند.

ورزشکاران در دقیقه ۹۰ پیگیر مشکلات مربوط به سربازی هستند

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا درباره مشکلاتی که معمولا درباره خدمت وظیفه عمومی برخی ورزشکاران پیش می‌آید گفت: قانون وظیفه عمومی در بخش‌های مختلف تسهیلات خوبی برای کسانی که طبق قانون عمل کنند فراهم کرده است. متأسفانه خیلی از دوستان ما مخصوصا ورزشکاران معمولا در دقیقه ۹۰ اقدام می‌کنند. درخواست ما این است که فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها هنگام عقد قرارداد با باریکنان حتما وضعیت خدمت وظیفه عمومی آنها را استعلام کنند.

وی با بیان اینکه اگر این تکلیف روشن شود دیگر با مشکلی روبه‌رو نمی‌شویم گفت: معمولا به این موضوعات بی‌توجهی می‌شود و هنگام خروج از کشور یا بعد از قرارداد با مشکل روبه‌رو می‌شوند.

صدرالسادات در پاسخ به این سوال که آیا دلیل این رویه این نیست که ورزشکاران مطمئن هستند مشکلاتشان هر زمان که بخواهند حل می‌شود گفت: بله اینگونه است و شاید این اطمینان وجود داشته باشد. با این افراد مانند مردم عادی برخورد نمی‌شود و متاسفانه فشارهایی هم که در این زمینه وارد می‌شود زیاد است.

وی ادامه داد: تلاش ما بر این است که با باشگاه‌ها و فدراسیون‌ها هماهنگی‌ها را گسترش دهیم. الان در رشته والیبال این هماهنگی وجود دارد و مشکلی نیست. مقداری در فوتبال مشکل وجود دارد اما در اکثر فدراسیون‌ها هماهنگی به وجود آمده که امیدواریم توسعه پیدا کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *