“سندی” نیویورک را در هم کوبید/ ورود آب در تونل‌های مترو و تالار بورس

خورنا: توفان سندی به نیویورک رسید و این شهر و دیگر مناطق سواحل شرقی آمریکا را در هم کوبید و در واشنگتن و نیویورک باعث قطع برق ۱۳۰ هزار خانه شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از شبکه های تلویزیونی بلومبرگ و سی ان ان، طوفان سندی که سواحل شرقی آمریکا و بخصوص نیویورک را در نوریده است، تاکنون ۱۳ نفر را کشته و میلیاردها دلار خسارت وارد کرده است.

سندی به عنوان شدیدترین طوفان ثبت شده سواحل شرقی آمریکا را در نوردیده است به شکلی که رسانه های آمریکایی سندی را، ابر طوفان نام گذاشته اند.

با قطع برق گسترده، میلیون ها نفر در نقاط مختلف آمریکا در خاموشی به سر می برند و فعالیت فرودگاه جان اف کندی و سامانه متروی نیویورک متوقف شده است. ارتفاع آب نیز در تونل های متروی نیویورک به چهار پا (تقریبا ۱۲۰ سانتیمتر) رسیده است و فعالیت های قطار شهری در نیویورک دست کم تا یک هفته دیگر میسر نخواهد بود.

مناطق گسترده ای از نیویورک در خاموشی به سر می برد و گفته می شود دو میلیون و هشتصد هزار نفر به علت طوفان و جاری شدن سیل از برق محروم شده اند.

خساراتی که سندی در نقاط مختلف آمریکا وارد کرده است به ۲۰ میلیارد دلار می رسد؛ آب دریا که در برخی موارد امواج آن به سیزده و نیم پا می رسد، به سواحل شرقی آمریکا کوبیده می شوند و بخش های گسترده ای از منهتن پوشیده از آب دریاست.

سرعت وزش باد در نقاط مختلف بین هشتاد و پنج تا نود مایل در ساعت می رسد که در یک مورد، باعث سقوط یک جرثقیل در منهتن شده است.

پیشروی آب تا حدی است که ارتفاع آن در تالار بورس نیویورک، وال استریت به سه پا (تقریبا یک متر) می رسد و با توجه به تعطیلی این تالار در دو روز گذشته، دور از انتظار است که فردا نیز این مرکز فعالیتی داشته باشد و آسیبی که سیل به این ساختمان و تاسیسات الکترونیکی آن می زند، بسیار چشمگیر خواهد بود.

مرگ ۱۳ نفر تا کنون بر اثر این طوفان تایید شده است و تلاش گارد ملی و دیگر نهادهای امداد رسان برای تخلیه مناطق مسکونی و کمک به آسیب دیدگان ادامه دارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *