امسال، افتتاح ۴ طرح پتروشیمی در ماهشهر

خورنا : چهار طرح پتروشیمی شامل واحدهای آب و هوای طرح توسعه فجر، ان.اف سوم بندرامام، اسکله شماره دو مایعات و پی.وی.سی اروند در منطقه ماهشهر تا پایان سال به بهره‌برداری می رسد.
به گزارش خورنا، طرح NF سوم پتروشیمی بندرامام به عنوان یکی از طرح‌های مهم این منطقه است که با جمع‌آوری گازهای همراه نفت و جلوگیری از سوزاندن آن‌ها ظرفیت تولید ۲ میلیون و ۶۸۵ هزار تن از محصولاتی چون اتان، پروپان و … را دارد.
با بهره‌برداری از این پروژه که از جمله طرح‌های دارای سودآوری بالا نیز هست زنجیره پایین‌دستی محصولات پتروشیمی بندرامام کامل می‌شود. پتروشیمی اروند نیز که به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده زنجیره پی. وی. سی در جهان شناخته می‌شود با سرمایه‌ای افزون بر ۱.۶ میلیارد دلار ساخته شده است و ظرفیت تولید ۲ میلیون و ۸۳۴ هزار تن در سال را دارد. محصولات تولیدی این مجتمع به عنوان خوراک دیگر صنایع پتروشیمیایی، صنایع تولیدی پایین‌دستی، صنایع شوینده، کاغذ، نساجی، بهداشتی، صنایع تولید حلال رزین و واکس استفاده می‌ شود. اسکله مایعات شماره دو منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر نیز از دیگر طرح‌ هایی است که تا پایان سال در این منطقه به بهره‌برداری می‌رسد.
این اسکله با اختصاص ۱۳۵ میلیارد ریال و ۹ میلیون یورو ساخته شده و با بهره‌برداری آن ظرفیت صادرات محصولات مایع منطقه ویژه به ۲ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت. همچنین واحدهای آب و هوای پتروشیمی فجر که از جمله پروژه‌های طرح توسعه فجر ۲ است ، تا پایان سال با هدف افزایش توان سرویس‌دهی به واحدهای پتروشیمی مستقر در ماهشهر به بهره‌برداری خواهند رسید.
در حال حاضر ۲۵ میلیون تن ظرفیت نصب شده در قالب ۱۸ مجتمع پتروشیمی در این منطقه وجود دارد که با سرمایه‌گذاری ۹ میلیارد دلاری انجام شده است. پارسال ۱۶ میلیون و ۴۴۰ هزار تن محصول در این منطقه تولید شد که ۵.۳ میلیون تن از آن به صادرات و ۵.۹ میلیون تن به فروش داخلی اختصاص داشت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • تنگاره باسلام جاي افتخار داره و انشاءالله همچنان شاهد پيشرفت اين شهر دوست داشتني باشيم و مسولين نفت و پتروشيمي توجه بيشتري به منطقه داشته باشند. tangareh.blogfa.com